| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Egzekucja w Polsce to długi i kosztowny proces - powszechna jest opinia o jego niewydolności i skomplikowaniu. Tymczasem przynajmniej niektóre obawy są bezpodstawne. Wcale nie jest łatwo przepisać majątek na inną osobę czy przedłużać w nieskończoność postępowanie. Co oczywiste, trzeba jednak posiadać wiedzę z zakresu egzekucji, bo rządzi się ona swoimi prawami, które często odbiegają od ogólnych regulacji procesowych.

W takiej sytuacji może pan wnieść do sądu powództwo opozycyjne żądając pozbawienia wykonalności wyroku. W momencie, w którym doszło do połączenia spółki z o.o. ze spółką, która była panu winna pieniądze, pana wierzyciel stał się nie tylko uprawniony z wcześniej przysługującej mu wierzytelności potwierdzonej wyrokiem, ale też zobowiązany, gdyż wraz z przejęciem pana dłużnika przejął też jego dług. Skutek taki nastąpił z mocy ustawy, gdyż art. 494 par. 1 k.s.h. stanowi, że spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.
Przegrał pan proces, gdyż w trakcie procesu nie mógł pan doprowadzić do potrącenia wierzytelności wobec spółki z o.o. Wśród opisanych zdarzeń można jednak odnaleźć podstawy do złożenia tzw. powództwa opozycyjnego, gdyż zgodnie z art. 840 par. 1 pkt 2 k.p.c. dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, także wtedy gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie. Może pan zatem potrącić obie wierzytelności i pozwać swojego wierzyciela przed sąd rejonowy, przy którym działa komornik prowadzący egzekucję, żądając pozbawienia wyroku wykonalności w całości.
Oświadczenie o potrąceniu powinno zostać złożone spółce, więc można wysłać stosowne pismo lub sformułować oświadczenie o potrąceniu wierzytelności bezpośrednio w pozwie. Za dopuszczalnością tego drugiego rozwiązania opowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 lutego 2004 r. (sygn. akt I CK 181/03). Składany przez pana pozew powinien zawierać oznaczenie sądu rejonowego, do którego jest kierowany, pana imię i nazwisko oraz firmę pozywanej spółki z o.o., pana miejsce zamieszkania i siedzibę spółki, a także określenie, że składane pismo jest pozwem.

Nie należy zapomnieć o wyraźnym wskazaniu wyroku, którego pozew dotyczy (wskazanie sądu, data wydania, sygnatura sprawy), a także konkretnych żądań (pozbawienie wyroku wykonalności w całości). Żądania pozwu powinny zostać uzasadnione przez przedstawienie wszystkich okoliczności sprawy wraz ze wskazaniem dowodów, które je potwierdzają. Dodatkowo, powinien Pan wskazać wartość przedmiotu sporu, a także uiścić stosowną opłatę w wysokości 5 proc. wspominanej wartości. Opłatę tę można wnieść na rachunek bankowy sądu załączając do pozwu dowód wpłaty bądź też poprzez naklejenie na pierwszej stronie pozwu znaków opłaty sądowej o odpowiednim nominale. Właściwym rozwiązaniem będzie także złożenie wniosku o zabezpieczenie powództwa poprzez nakazanie przez sąd wstrzymania prowadzonej przeciw panu egzekucji.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »