| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Egzekucja w Polsce to długi i kosztowny proces - powszechna jest opinia o jego niewydolności i skomplikowaniu. Tymczasem przynajmniej niektóre obawy są bezpodstawne. Wcale nie jest łatwo przepisać majątek na inną osobę czy przedłużać w nieskończoność postępowanie. Co oczywiste, trzeba jednak posiadać wiedzę z zakresu egzekucji, bo rządzi się ona swoimi prawami, które często odbiegają od ogólnych regulacji procesowych.

W takiej sytuacji może pan wnieść do sądu powództwo opozycyjne żądając pozbawienia wykonalności wyroku. W momencie, w którym doszło do połączenia spółki z o.o. ze spółką, która była panu winna pieniądze, pana wierzyciel stał się nie tylko uprawniony z wcześniej przysługującej mu wierzytelności potwierdzonej wyrokiem, ale też zobowiązany, gdyż wraz z przejęciem pana dłużnika przejął też jego dług. Skutek taki nastąpił z mocy ustawy, gdyż art. 494 par. 1 k.s.h. stanowi, że spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.
Przegrał pan proces, gdyż w trakcie procesu nie mógł pan doprowadzić do potrącenia wierzytelności wobec spółki z o.o. Wśród opisanych zdarzeń można jednak odnaleźć podstawy do złożenia tzw. powództwa opozycyjnego, gdyż zgodnie z art. 840 par. 1 pkt 2 k.p.c. dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, także wtedy gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie. Może pan zatem potrącić obie wierzytelności i pozwać swojego wierzyciela przed sąd rejonowy, przy którym działa komornik prowadzący egzekucję, żądając pozbawienia wyroku wykonalności w całości.
Oświadczenie o potrąceniu powinno zostać złożone spółce, więc można wysłać stosowne pismo lub sformułować oświadczenie o potrąceniu wierzytelności bezpośrednio w pozwie. Za dopuszczalnością tego drugiego rozwiązania opowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 lutego 2004 r. (sygn. akt I CK 181/03). Składany przez pana pozew powinien zawierać oznaczenie sądu rejonowego, do którego jest kierowany, pana imię i nazwisko oraz firmę pozywanej spółki z o.o., pana miejsce zamieszkania i siedzibę spółki, a także określenie, że składane pismo jest pozwem.

Nie należy zapomnieć o wyraźnym wskazaniu wyroku, którego pozew dotyczy (wskazanie sądu, data wydania, sygnatura sprawy), a także konkretnych żądań (pozbawienie wyroku wykonalności w całości). Żądania pozwu powinny zostać uzasadnione przez przedstawienie wszystkich okoliczności sprawy wraz ze wskazaniem dowodów, które je potwierdzają. Dodatkowo, powinien Pan wskazać wartość przedmiotu sporu, a także uiścić stosowną opłatę w wysokości 5 proc. wspominanej wartości. Opłatę tę można wnieść na rachunek bankowy sądu załączając do pozwu dowód wpłaty bądź też poprzez naklejenie na pierwszej stronie pozwu znaków opłaty sądowej o odpowiednim nominale. Właściwym rozwiązaniem będzie także złożenie wniosku o zabezpieczenie powództwa poprzez nakazanie przez sąd wstrzymania prowadzonej przeciw panu egzekucji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK