| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Skarga pauliańska - sposobem ochrony wierzyciela

Skarga pauliańska - sposobem ochrony wierzyciela

Zdarza się, że dłużnik, unikając wykonania zobowiązania, usuwa poszczególne składniki ze swojego majątku, uniemożliwiając zaspokojenie wierzyciela, albo spełnia zobowiązanie wobec jednego, wybranego wierzyciela, krzywdząc innych. Ochronie pokrzywdzonego w ten sposób wierzyciela służy instytucja skargi pauliańskiej, która pozwala mu na wystąpienie z powództwem o uznanie takiej umowy lub innej czynności za bezskuteczną.

Tak, ale pod warunkiem wykazania, że dłużnik działał z zamiarem pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli. Wynika to z art. 530 kodeksu cywilnego. Stanowi on, że skarga pauliańska przysługuje wierzycielowi w odniesieniu do czynności dłużnika, także gdy wnoszący tę skargę nie był jeszcze wierzycielem, ale czynności te były dokonane z pokrzywdzeniem przyszłych wierzycieli, czyli takich, których wierzytelności powstały po dokonaniu przez dłużnika czynności, a przed wystąpieniem ze skargą pauliańską.
Dochodzenie roszczeń ze skargi pauliańskiej na podstawie art. 530 k.c. jest możliwe tylko w przypadku udowodnienia, że dłużnik, dokonując czynności polegających na wyzbywaniu się z majątku, był w pełni świadomy, że działa z pokrzywdzeniem wierzycieli i wyzbywając się majątku przed powstaniem kolejnych wierzytelności, działał z zamiarem bezpośrednim - tj. w celu pozbawienia się możności zaspokojenia wierzytelności, które powstaną później. Nie zawsze bowiem jest tak, że dłużnik w chwili dokonywania czynności uszczuplających jego majątek znał przyszłych wierzycieli lub wiedział, kiedy i jakie wierzytelności powstaną. W tej drugiej sytuacji trudno mówić o zamiarze bezpośrednim dłużnika pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli.
Ponadto, zgodnie z art. 530 zd. 2 k.c. - jeżeli dłużnik przekazał osobom trzecim składniki swojego majątku w drodze czynności odpłatnych, skarga na podstawie art. 530 k.c. może być uwzględniona tylko w przypadku wykazania przez wierzyciela, że ta osoba trzecia wiedziała o tym, że dłużnik działał z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli.
Należy mieć zawsze na uwadze, że wierzyciel będący przedsiębiorcą i zawierający umowę o znacznej wartości z dłużnikiem powinien dołożyć staranności, aby zbadać stan majątkowy dłużnika w chwili zawierania umowy, a nie tylko liczyć na możliwość uznania takiej umowy za bezskuteczną na podstawie art. 530 k.c. Gdy chodzi o ochronę przyszłych wierzytelności, ustawodawca wymaga bowiem, aby dłużnik w chwili dokonywania czynności zmniejszającej jego wypłacalność miał zamiar pokrzywdzenia w ten sposób przyszłych wierzycieli. Takie ograniczenie podyktowane jest tym, iż wierzyciel, zanim powstała jego wierzytelność, miał, przy dołożeniu należytej staranności, możność stwierdzenia, że dłużnik dokonał czynności zmniejszającej jego wypłacalność. Tym samym zaś mógł bądź powstrzymać się przed zawarciem z nim umowy, z której powstała jego wierzytelność, lub zażądać dodatkowych zabezpieczeń, które zrekompensowałyby zmniejszoną wypłacalność dłużnika (zob. uzas. wyroku SN z 28 marca 2003 r., IV CKN 1965/00, Lex nr 146428).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK