| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zanieczyszczanie środowiska

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zanieczyszczanie środowiska

Każdy przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, korzysta ze środowiska, musi więc podporządkować się wymaganiom związanym z jego ochroną.

Pozwolenia zintegrowane
 
Pozwolenie zintegrowane ma obejmować całość oddziaływań na środowisko.
Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej działalności może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych lub środowiska jako całości. Ustalając treść pozwolenia zintegrowanego należy więc pamiętać, że ma ono obejmować całość oddziaływania instalacji na środowisko, a więc wszystkie emisje, a także pobór wody. Pozwolenie powinno obejmować wszystkie instalacje funkcjonujące na terenie danego zakładu, które takiego pozwolenia wymagają. Pojęcie zakład zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 47 ustawy Prawo ochrony środowiska jako zespół instalacji i urządzeń znajdujących się na terenie, do którego prowadzący instalację ma tytuł prawny. Pozwolenie zintegrowane odróżnia od pozwoleń sektorowych między innymi wymóg stosowania dla instalacji najlepszej dostępnej techniki (zasada BAT), a w szczególności instalacje powinny mieścić się w granicach specjalnie określonego standardu emisyjnego, nazwanego granicznymi wielkościami emisyjnymi.
Przez pojęcie technika ustawa nakazuje rozumieć nie tylko rozwiązania technologiczne, ale także projektowe i organizacyjne, mające wpływ na funkcjonowanie danego rodzaju instalacji, biorąc pod uwagę wszystkie fazy jej działalności, poczynając od projektu, a kończąc na likwidacji. W każdym z etapów powinny być zastosowane najkorzystniejsze rozwiązania z punktu widzenia obowiązku eliminowania bądź ograniczania emisji.
WAŻNE
Zakłady, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska lub składników przyrody, muszą uzyskać specjalne zintegrowane pozwolenie
 
Ochrona jakości powietrza
 
Zagadnienia ochrony jakości powietrza w sposób całościowy uregulowane są w ustawie Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z art. 85 tej ustawy ochrona powietrza ma polegać na zapewnieniu możliwie najlepszej jego jakości, określonej za pomocą poziomów substancji. Poziomy substancji mają charakter standardu emisyjnego. Działania ochronne mają zmierzać do utrzymania w powietrzu ilości substancji poniżej poziomów dopuszczalnych lub co najmniej na tych poziomach bądź gdy są przekroczone - dążyć do zmniejszenia substancji w powietrzu do poziomu dopuszczalnego. Dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu ustalono w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 6 czerwca 2002 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, alarmowych poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz dopuszczalnych poziomów niektórych substancji.
W rozporządzeniu uwzględniono następujące substancje: benzen, dwutlenek azotu, tlenki azotu, dwutlenek siarki, ołów, ozon, pył zawieszony i tlenek węgla.
Akty prawa unijnego nakładają wiele nowych obowiązków na państwa członkowskie, z których najważniejszym jest obowiązek oceny przestrzegania standardów imisyjnych dla wskazanych substancji. Dla realizacji tego wymagania dokonano podziału całego kraju na strefy. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska strefa pokrywa się z obszarem powiatu. Wyjątkiem od tej zasady są aglomeracje, czyli miasta lub kilka miast o stykających się granicach administracyjnych i liczbie mieszkańców większej niż 250 tys.
Z ochroną jakości powietrza związane jest szczególne uprawnienie wojewody, który w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na dobra kultury może określić dla terenu województwa bądź jego części rodzaje lub jakości paliw dopuszczonych do stosowania, a także sposób realizacji i kontroli tego obowiązku.
WAŻNE
Ochronę jakości powietrza ma zapewnić zmniejszenie szkodliwych substancji co najmniej do poziomu dopuszczalnego lub utrzymanie go. Oceny poziomu substancji szkodliwych w powietrzu dokonają co roku wojewodowie
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK