| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zanieczyszczanie środowiska

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zanieczyszczanie środowiska

Każdy przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, korzysta ze środowiska, musi więc podporządkować się wymaganiom związanym z jego ochroną.

Przedsiębiorca, prowadzący instalację i będący wytwórcą odpadów, zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. W pozwoleniu na wytwarzanie odpadów wskazuje się ilości odpadów poszczególnych rodzajów dopuszczonych do wytworzenia w ciągu roku, sposoby gospodarowania odpadami z uwzględnieniem zbierania, transportu, odzysku oraz unieszkodliwiania odpadów, miejsce, sposób i rodzaj magazynowanych odpadów czas obowiązywania decyzji - nie krótszy niż wskazany we wniosku i nie dłuższy niż dziesięciu lat.
Ustawa o odpadach zakłada, że każdy posiadacz odpadów powinien posiadać zgodę na gospodarowanie nimi, obejmującą: odzysk, unieszkodliwianie, zbieranie, transport.
Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwienia odpadów jest wydawane w drodze decyzji przez właściwy organ, na czas oznaczony we wniosku, nie dłuższy niż dziesięć lat.
Informacje o wytwarzanych odpadach oraz sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami zobowiązany podmiot powinien przedłożyć właściwemu organowi 30 dni przed rozpoczęciem działalności. Informację składa się w trzech egzemplarzach. Informacja zawiera:
- wyszczególnienie rodzajów odpadów przewidzianych do wytwarzania,
- określenie ilości odpadów poszczególnych rodzajów przewidzianych do wytwarzania w ciągu roku,
- informacje wskazujące na sposoby zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczenia ilości odpadów i ich uciążliwości,
- opis dalszego sposobu gospodarowania odpadami z uwzględnieniem zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów,
- wskazanie miejsca i sposobu oraz rodzaju magazynowanych odpadów.
Posiadacz odpadów jest zobowiązany do prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji, zgodnie z przyjętym katalogiem odpadów i listą odpadów niebezpiecznych.
Ewidencję jakościową i ilościową odpadów prowadzą posiadacze odpadów niezależnie od działalności w zakresie gospodarowania odpadami. Posiadacze odpadów zajmujący się prowadzeniem działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów powinni w ewidencji zamieścić sposoby gospodarowania odpadami oraz dane o pochodzeniu i miejscu przeznaczenia odpadów. Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy wytwórców odpadów komunalnych oraz osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na własne potrzeby.
Posiadacz odpadów i prowadzący działalność w zakresie transportu odpadów ma obowiązek przechowywać dokumenty sporządzone na potrzeby ewidencji przez okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono te dokumenty. Posiadacz odpadów i prowadzący działalność w zakresie transportu odpadów jest obowiązany przedstawić dokumenty ewidencji odpadów na żądanie organów przeprowadzających kontrolę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK