| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zanieczyszczanie środowiska

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zanieczyszczanie środowiska

Każdy przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, korzysta ze środowiska, musi więc podporządkować się wymaganiom związanym z jego ochroną.

Przedsiębiorca, prowadzący instalację i będący wytwórcą odpadów, zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. W pozwoleniu na wytwarzanie odpadów wskazuje się ilości odpadów poszczególnych rodzajów dopuszczonych do wytworzenia w ciągu roku, sposoby gospodarowania odpadami z uwzględnieniem zbierania, transportu, odzysku oraz unieszkodliwiania odpadów, miejsce, sposób i rodzaj magazynowanych odpadów czas obowiązywania decyzji - nie krótszy niż wskazany we wniosku i nie dłuższy niż dziesięciu lat.
Ustawa o odpadach zakłada, że każdy posiadacz odpadów powinien posiadać zgodę na gospodarowanie nimi, obejmującą: odzysk, unieszkodliwianie, zbieranie, transport.
Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwienia odpadów jest wydawane w drodze decyzji przez właściwy organ, na czas oznaczony we wniosku, nie dłuższy niż dziesięć lat.
Informacje o wytwarzanych odpadach oraz sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami zobowiązany podmiot powinien przedłożyć właściwemu organowi 30 dni przed rozpoczęciem działalności. Informację składa się w trzech egzemplarzach. Informacja zawiera:
- wyszczególnienie rodzajów odpadów przewidzianych do wytwarzania,
- określenie ilości odpadów poszczególnych rodzajów przewidzianych do wytwarzania w ciągu roku,
- informacje wskazujące na sposoby zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczenia ilości odpadów i ich uciążliwości,
- opis dalszego sposobu gospodarowania odpadami z uwzględnieniem zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów,
- wskazanie miejsca i sposobu oraz rodzaju magazynowanych odpadów.
Posiadacz odpadów jest zobowiązany do prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji, zgodnie z przyjętym katalogiem odpadów i listą odpadów niebezpiecznych.
Ewidencję jakościową i ilościową odpadów prowadzą posiadacze odpadów niezależnie od działalności w zakresie gospodarowania odpadami. Posiadacze odpadów zajmujący się prowadzeniem działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów powinni w ewidencji zamieścić sposoby gospodarowania odpadami oraz dane o pochodzeniu i miejscu przeznaczenia odpadów. Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy wytwórców odpadów komunalnych oraz osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na własne potrzeby.
Posiadacz odpadów i prowadzący działalność w zakresie transportu odpadów ma obowiązek przechowywać dokumenty sporządzone na potrzeby ewidencji przez okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono te dokumenty. Posiadacz odpadów i prowadzący działalność w zakresie transportu odpadów jest obowiązany przedstawić dokumenty ewidencji odpadów na żądanie organów przeprowadzających kontrolę.
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »