| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Zasadą jest, że rozpoczęcie budowy wymaga uzyskania pozwolenia. W przeciwnym razie taka budowa może być uznana za samowolę budowlaną. W przypadku mniej skomplikowanych obiektów rozpoczęcie prac musi być poprzedzone zgłoszeniem zamiaru budowy. Ale istnieje też kategoria prac budowlanych, na których prowadzenie nie jest wymagane pozwolenie i nie trzeba ich zgłaszać w urzędzie.


Czy w trakcie wykonania robót można wejść na teren sąsiada?

- Do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych czasem niezbędne jest ograniczenie praw właściciela sąsiedniej nieruchomości. Ograniczenie to może mieć charakter dobrowolny (gdy sąsiad wyraża zgodę na wejście na jego posesję) lub nastąpić w drodze decyzji administracyjnej (w przypadku braku zgody właściciela sąsiedniej nieruchomości). Niezależnie od tego, czy ma miejsce ograniczenie dobrowolne czy też w drodze decyzji - właściciel sąsiedniej posesji nie jest uprawniony do określania, jaki zakres robót ma być wykonywany w sąsiednim budynku. To starosta w decyzji określa niezbędne potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniej nieruchomości. Tak więc w przypadku, gdy sąsiad nie wyraża zgody na niezbędne wejście na jego posesję w celu wykonania koniecznych prac związanych z budową domu, można wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do starosty. Jeśli będzie to możliwe i prawnie uzasadnione - wyda on decyzję w tej sprawie. Inwestor musi jednak naprawić ewentualne szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu - na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

A jeśli sąsiad zaskarży pozwolenie na budowę?

- Jeśli osoba niezadowolona z budowy postanowiła zaskarżyć pozwolenie na budowę, można domagać się wpłacenia przez nią kaucji na zabezpieczenie roszczeń związanych ze wstrzymaniem budowy. W przypadku wniesienia skargi przez taką osobę sąd administracyjny może uzależnić wstrzymanie wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę od złożenia przez skarżącego kaucji na zabezpieczenie roszczeń inwestora z powodu wstrzymania wykonania decyzji. Postanowienie w sprawie ustalenia kaucji na zabezpieczenie roszczeń inwestora może być wydane przez sąd zarówno z urzędu, jak i na wniosek inwestora. Wniosek taki powinien być złożony przed wydaniem postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji lub po jego wydaniu. Wniosek o ustalenie kaucji na zabezpieczenie swoich roszczeń inwestor może złożyć również w zażaleniu na postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę. W przypadku uznania skargi za słuszną (w całości lub w części) kaucja podlega zwrotowi. Jeśli skarga zostanie oddalona, kaucję przeznacza się na zaspokojenie roszczeń inwestora. W sprawach kaucji stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o zabezpieczeniu roszczeń.

Czy inwestor, który otrzymał pozwolenie na budowę, może je przenieść na nabywcę działki budowlanej?

- Jest to możliwe, jeśli będą spełnione określone w przepisach warunki. Starosta, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W praktyce oznacza to, że w momencie ubiegania się o przeniesienie pozwolenia na budowę trzeba mieć prawo dysponowania nieruchomością, na której ma być wznoszony budynek. Nie wystarczy więc podpisanie umowy przedwstępnej. Tego rodzaju rozwiązanie stosuje się odpowiednio do decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK