| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Zasadą jest, że rozpoczęcie budowy wymaga uzyskania pozwolenia. W przeciwnym razie taka budowa może być uznana za samowolę budowlaną. W przypadku mniej skomplikowanych obiektów rozpoczęcie prac musi być poprzedzone zgłoszeniem zamiaru budowy. Ale istnieje też kategoria prac budowlanych, na których prowadzenie nie jest wymagane pozwolenie i nie trzeba ich zgłaszać w urzędzie.


Ustalenie warunków zabudowy
 

Istniejąca w obrocie prawnym ostateczna decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu przesądza o zgodności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania terenu. W toku postępowania o pozwolenie na budowę nie można w związku z powyższym skutecznie podnosić zarzutu o niezgodności inwestycji z planem.

Wyrok WSA w Warszawie z 19 października 2004 r. IV SA 1515/03, niepubl.

Umowa przedwstępna
 

Umowa przedwstępna nie przenosi prawa własności, ale zamieszczenie w takiej umowie oświadczenia właściciela, że wyraża zgodę na użycie jego nieruchomości na cele budowlane, spełnia wymóg posiadania przez inwestora prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane
 

Wyrok NSA z 12 grudnia 2001 r. (SA/Rz 1438/2001)
 

Zgoda właściciela
 

1. Zgoda właściciela lub współwłaściciela nieruchomości wymagana od inwestora, wykazująca jego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, musi być zgodą wyraźną.
2. Brak zgody jednego ze współwłaścicieli nieruchomości na prowadzenie przez inwestora prac budowlanych, organy administracyjne prawidłowo uznały za niespełnienie wymogu art. 32 prawa budowlanego, w postaci konieczności wykazania się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
 

Wyrok WSA w Warszawie z 7 października 2004 r., IV SA 589/03 niepublik.
 

Wniosek składają współwłaściciele
 

Roboty budowlane wymagające pozwolenia na budowę stanowią czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym. Wniosek powinien zostać zatem złożony przez wszystkich współwłaścicieli lub przez jednego, ale za zgodą pozostałych lub przyzwoleniem sądu. Zgody nie można domniemywać w przypadku, gdy współwłaściciel nie złoży odwołania od decyzji udzielającej pozwolenia na budowę.
 

Wyrok NSA z 29 marca 1990 r., IV SA 33/90; ONSA 1990 r. nr 2-3, poz. 35

Odstępstwo od pozwolenia na budowę
 

Pojęcie istotnego odstąpienia od warunków pozwolenia na budowę należy do sfery uznania administracyjnego i tym samym rodzaj odstępstwa (istotne, nieistotne) ocenia właściwy organ administracji na zasadzie swobodnego uznania, które winno być szczegółowo umotywowane.
 

Wyrok NSA z 12 marca 2002 r., SA/Rz 855/2000
 

Zgoda sąsiada
 

Nie ma w prawie administracyjnym-materialnym obowiązku uzyskania zgody właściciela sąsiedniej działki na budowę. Dotyczy to zarówno etapu uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego, jak i etapu uzyskiwania pozwolenia na budowę.
 

Wyrok NSA z 2 kwietnia 1998 r., IV SA 371/97
 

Budowa przed 10 lipca 1998 r.
 

Osoby, które wzniosły swoje obiekty przed 10 lipca 1998 r. bez pozwolenia na budowę, mogą je zalegalizować bez wnoszenia opłaty legalizacyjnej. Znaczne podwyższenie opłat legalizacyjnych przez nowelizację ustawy Prawo budowlane z 2003 roku pogorszyło sytuację osób, które wcześniej mogły legalizować obiekty bez wnoszenia tych opłat. Jest to niesłusznym różnicowaniem podmiotów znajdujących się w podobnej sytuacji.
 

Wyrok TK z 18 października 2006 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK