| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Arbitraż międzynarodowy

Arbitraż międzynarodowy

Sądownictwo arbitrażowe zapewnia najczęściej bardziej życiowe rozstrzygnięcia sporów niż sądy państwowe. Sądzą w nich bowiem osoby lepiej znające określoną dziedzinę stosunków gospodarczych niż sędziowie zawodowi. Przeważnie bywa też szybciej i taniej przed sądem polubownym niż przed sądem państwowym, ponieważ arbitrów krępuje o wiele mniej rygorów formalnych.

Zarys procedury
 
Arbitraż ICC prowadzony jest zgodnie z regulaminem arbitrażowym Międzynarodowej Izby Handlowej. We wszystkich kwestiach nieokreślonych szczegółowo w regulaminie Sąd i Trybunał Arbitrażowy działają w duchu Regulaminu i dokładają wszelkich starań, by zapewnić prawną wykonalność wyroku arbitrażowego.
Etapy postępowania przed Międzynarodowym Sądem Arbitrażowym przy ICC:
- zaliczka na koszty,
- wniosek o arbitraż,
- odpowiedź na pozew, ewentualnie powództwo wzajemne,
- odpowiedź na roszczenia wzajemne,
- powołanie Trybunału Arbitrażowego,
- przekazanie akt Trybunałowi Arbitrażowemu,
- obliczenie kosztów,
- Akt Misji,
- Rozprawa,
- Orzeczenie.
 
Wniosek o arbitraż
 
Wniosek o rozpoczęcie postępowania arbitrażowego jest rejestrowany w dniu, w którym wpływa do sekretariatu sądu w siedzibie ICC. Sekretariat potwierdza otrzymanie wniosku i podaje powodowi nazwiska i szczegóły kontaktowe radcy i innych członków zespołu zajmującego się sprawą. Wniosek powinien zawierać między innymi:
- pełną nazwę, opis i adres każdej ze stron,
- przedstawienie natury i okoliczności sporu stanowiących podstawę roszczeń,
- określenie dochodzonego odszkodowania, wysokość żądanych kwot,
- istotne postanowienia umowy, w szczególności zapis na sąd arbitrażowy,
- wszystkie istotne szczegóły dotyczące zasad powoływania Trybunału Arbitrażowego,
- wszelkie uwagi co do miejsca arbitrażu, stosowanego prawa i języka arbitrażu.
Wnioskowi musi towarzyszyć opłata stanowiąca zaliczkę na pokrycie kosztów administracyjnych. Nie podlega ona zwrotowi, ale trzeba pamiętać, że jest o nią pomniejszana kwota kolejnych zaliczek płaconych przez powoda.
Wniosek powinien być przekazany w takiej liczbie kopii, by mogły otrzymać je wszyscy pozwani, arbitrzy oraz sekretariat.
Po dokonaniu przeglądu dokumentów sekretarz generalny zwraca się do powoda o wpłatę tymczasowej zaliczki na pokrycie kosztów arbitrażu do czasu opracowania Terms of Reference. O tę wpłatę umniejszany będzie udział powoda w zaliczce na koszty ustalane w późniejszych etapach.
 
Odpowiedź pozwanego
 
Kopia wniosku jest przekazywana pozwanemu przez sekretariat. Odpowiedź pozwanego wraz z ewentualnym pozwem wzajemnym powinna być złożona w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku, chyba że okres ten zostanie wydłużony przez sekretariat. Odpowiedź pozwanego również musi być dostarczona w tylu kopiach, ilu potrzeba dla wszystkich arbitrów, pozostałych uczestników postępowania oraz sekretariatu.
 
Liczba arbitrów
 
Strony mają swobodę decydowania o liczbie arbitrów - zarówno przy sporządzaniu zapisu na sąd polubowny, jak i później. W razie braku porozumienia stron sąd wyznacza jednego arbitra. Wyjątkiem są przypadki, kiedy wydaje się, że charakter sporu uzasadnia powołanie trzech arbitrów. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest niewielka, a strony zdecydowały się na trzech arbitrów, sekretariat zwraca uwagę na konsekwencje takiej decyzji, czyli na potrojenie honorariów oraz kosztów podlegających refundacji, dłuższe trwanie sprawy.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK