| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Arbitraż międzynarodowy

Arbitraż międzynarodowy

Sądownictwo arbitrażowe zapewnia najczęściej bardziej życiowe rozstrzygnięcia sporów niż sądy państwowe. Sądzą w nich bowiem osoby lepiej znające określoną dziedzinę stosunków gospodarczych niż sędziowie zawodowi. Przeważnie bywa też szybciej i taniej przed sądem polubownym niż przed sądem państwowym, ponieważ arbitrów krępuje o wiele mniej rygorów formalnych.

Międzynarodowa Izba Handlowa
 
Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC) jest prekursorem udostępniania alternatywnych sposobów rozstrzygania sporów.
Ma to duże znaczenie przede wszystkim dlatego, że strony różnej narodowości mają bagaż odmiennych doświadczeń prawnych i kulturowych i różne oczekiwania.
Arbitraż ICC zapewnia również pełną poufność, swobodę w wyborze arbitrów, miejsca prowadzenia postępowania, stosowanego prawa, a nawet języka, w jakim prowadzona jest rozprawa.
 
Międzynarodowy Arbitraż przy ICC
                    
Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy przy ICC jest instytucją zajmującą się polubownym rozstrzyganiem sporów handlowych, których stronami są przedsiębiorcy z różnych krajów. Podobnie sędziowie. Pochodzą z sześciu kontynentów.
Sąd przy ICC nadzoruje przebieg arbitrażu. Jest odpowiedzialny m.in. za wyznaczanie arbitrów, zatwierdzanie tych, których wybierają strony, decyduje o zadaniach stojących przed arbitrami, rozstrzyga wnioski o wyłączenie lub zmianę arbitra, bada i aprobuje decyzje podjęte przez arbitrów, określa wysokość wynagrodzenia arbitrów. Jedną z najistotniejszych funkcji Sądu jest ocena orzeczeń wydanych w postępowaniu arbitrażowym. Regulamin arbitrażowy ICC przewiduje, że Sąd musi zatwierdzić projekty wszelkich orzeczeń co do ich formy. Sąd może - bez naruszania swobody decyzji arbitrów - zwracać ich uwagę na szczególnie istotne elementy sprawy. Jest to mechanizm zapewniający, że orzeczenia arbitrażowe reprezentują najwyższe standardy. Dzięki temu maleją szanse na uchylenie ich przez sądy powszechne. Ma to znaczenie również dlatego, że orzeczenia arbitrażowe z reguły nie podlegają apelacji.
Ten unikalny system kontroli jakości czyni arbitraż ICC najpewniejszym systemem arbitrażu na świecie.
 
Zapis na arbitraż ICC
 
Arbitraż ICC możliwy jest tylko wtedy, kiedy strony wyrażą nań zgodę.
WZÓR: KLAUZULA ARBITRAŻOWA
Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC) zaleca zastosowanie standardowej klauzuli w kontrakcie:
po angielsku:
„All disputes arising out of or in connection with the present contract shall be finally settled under the Rules of Arbitration of the International Chamber of Commerce by one or more arbitrators appointed in accordance with the said Rules.”
po polsku:
„Wszelkie spory wynikające z niniejszego kontraktu lub w związku z nim będą rozstrzygane ostatecznie stosownie do Regulaminu Arbitrażowego Międzynarodowej Izby Handlowej przez jednego lub więcej arbitrów wyznaczonych zgodnie z tym Regulaminem.”
W zapisie na sąd polubowny warto określić również kwestie:
- prawa, jakiemu podlega umowa,
- liczby arbitrów,
- miejsca arbitrażu,
- języka arbitrażu.
Strony winny także rozważyć potrzebę specjalnych postanowień, na wypadek gdy arbitraż toczy się między więcej niż dwiema stronami. W niektórych krajach zaś prawo może określać pewne dodatkowe wymagania w odniesieniu do zapisów na taki sąd.
Strony powinny też zapewnić, by zgoda na arbitraż była:
- wyrażona na piśmie (efektywność zapisu arbitrażowego zależy przede wszystkim od dowodu jego istnienia);
- starannie sformułowana; często Sąd otrzymuje bowiem wniosek o arbitraż oparty o niejasne zapisy; tymczasem źle sformułowane zapisy w najlepszym razie powodują opóźnienia, a w najgorszym - mogą uniemożliwić przeprowadzenie procedury arbitrażowej.
Jeżeli pozwany nie wniesie odpowiedzi na pozew lub jeśli którakolwiek ze stron zgłosi zastrzeżenia co do istnienia, ważności lub zakresu zapisu na sąd arbitrażowy, sąd nie oceniając dopuszczalności skargi ani poruszonych w niej argumentów, może uznać za możliwe istnienie umowy arbitrażowej według Regulaminu.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK