| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Arbitraż międzynarodowy

Arbitraż międzynarodowy

Sądownictwo arbitrażowe zapewnia najczęściej bardziej życiowe rozstrzygnięcia sporów niż sądy państwowe. Sądzą w nich bowiem osoby lepiej znające określoną dziedzinę stosunków gospodarczych niż sędziowie zawodowi. Przeważnie bywa też szybciej i taniej przed sądem polubownym niż przed sądem państwowym, ponieważ arbitrów krępuje o wiele mniej rygorów formalnych.

Mimo że nie wynika to wprost z brzmienia przepisów dotyczących polskich adwokatów i radców prawnych, nie powinno budzić wątpliwości, że mają oni obowiązek informowania klientów o metodach polubownego rozwiązywania sporów, wskazując plusy i minusy dostępnych metod, gdy jest to zgodne z interesem osób, którym radzą. Trzeba jednak pamiętać, że ani prawo o adwokaturze, ani ustawa o radcach prawnych nie przewidują takiego obowiązku. Tymczasem niektóre obce systemy prawne przewidują nawet wymóg pisemnego zaświadczenia, że prawnik udzielający porady wskazał różne możliwości rozwiązania sporu, a klient musi oświadczyć, że zostały mu przedstawione informacje na ten temat. Inne systemy, głównie w zasadach etyki, nakładają na prawników jedynie ogólne obowiązki związane z uwzględnieniem alternatywnych metod rozstrzygania sporów w praktyce zawodowej. W UE dokumentem wyznaczającym standardy zawodowe prawników jest kodeks etyki prawników Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą wyrażoną w tym kodeksie CCBE prawnik obowiązany jest dążyć do najefektywniejszego rozstrzygnięcia sporu klienta, biorąc pod uwagę koszty; powinien także w odpowiednim czasie poinformować klienta o celowości podjęcia próby ugodowej oraz skorzystania z alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Kodeks CCBE został recypowany w wielu krajach europejskich. Jednak zarówno Zbiór zasad etyki adwokackiej i godności zawodu, jak i Zasady etyki radcy prawnego nie zawierają postanowień w pełni odzwierciedlających zapisy kodeksu CCBE. Adwokat ma obowiązek dążyć do rozstrzygnięć pozwalających zaoszczędzić klientowi kosztów oraz doradzać ugodowe zakończenie sprawy, gdy jest to uzasadnione interesem klienta, ale brak jest postanowienia o obowiązku udzielenia klientowi informacji o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów. W przypadku Zasad etyki radcy prawnego w razie sporu między organami obsługiwanej jednostki radca prawny powinien - w miarę możliwości - wskazać im sposób ugodowego załatwienia spornej sprawy. Ale robocza wersja Kodeksu etyki radców prawnych z lutego 2007 r. (jest jeszcze w fazie projektu) przewiduje wprowadzenie zapisu mówiącego, że radca prawny w uzasadnionych przypadkach powinien poinformować o możliwości podjęcia próby ugodowej lub skierowania sprawy do mediacji. Jeżeli zaś odpowiada to interesowi klienta, powinien dołożyć wszelkich starań, by pomóc stronom sporu w osiągnięciu porozumienia bez wszczynania postępowania sądowego lub innego o podobnym charakterze. Jeżeli zaś mimo wszystko do niego dojdzie, powinien zachęcać strony do ugodowego rozwiązania sporu, ale pod warunkiem że jest to zgodne z interesem jego klienta.
Za obowiązkiem informowania o możliwości poddania sporu pod rozstrzygniecie arbitrażu przemawiają m.in. zasada kompetencji i zaangażowania w wykonywanie zawodu oraz dobro klienta. Radcy prawni oraz adwokaci zobowiązani są do wykonywania czynności zawodowych według najlepszej woli, wiedzy, rzeczowo i z należytą starannością. W związku z tym prawnik doradzający swojemu klientowi powinien szczegółowo informować go o wszelkich możliwych formach rozwiązywania sporu.
CCBE
CCBE to Rada Izb Adwokackich i Stowarzyszeń Prawniczych Unii Europejskiej, która jest organem reprezentującym kilkaset tysięcy europejskich prawników za pośrednictwem należących do niej izb adwokackich i stowarzyszeń prawniczych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK