| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Niekorzystna decyzja administracyjna dla przedsiębiorcy

Niekorzystna decyzja administracyjna dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, wobec którego została wydana niekorzystna dla niego decyzja administracyjna, może skorzystać z przewidzianych przez ustawodawcę środków prawnych pozwalających ją wzruszyć. Dają one szansę na wywalczenie korzystniejszego rozstrzygnięcia.

Jak przygotować odwołanie
 
W każdym przypadku decyzja, którą otrzymał przedsiębiorca, powinna zawierać wyczerpujące pouczenie o prawie strony do wniesienia odwołania oraz o trybie jego wnoszenia. Jeżeli decyzja nie zawiera tej informacji, strona może żądać jej uzupełnienia w opisanym trybie.
Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeśli wynika z niego, że strona jest niezadowolona z rozstrzygnięcia. Nie jest to jednak reguła. Przepisy szczególne mogą ustalić inne wymagania co do treści odwołania. I tak np. odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Jeśli jednak przepisy szczególne nie stawiają jakichś dodatkowych wymagań, a strona nie potrafi właściwie umotywować swego niezadowolenia z treści decyzji, wystarczy, że napisze, że jest niezadowolona i że uważa, że decyzja narusza prawo.
Oczywiście zanim przedsiębiorca zdecyduje się na takie uzasadnienie, powinien wcześniej przeanalizować przeprowadzone przez organ I instancji postępowanie, ponieważ może się okazać, że popełnił on błędy, które mogą być podniesione w zarzutach.
W szczególności strona winna zbadać, czy:
- otrzymała zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego (art. 61 par. 4 k.p.a.),
- była należycie informowana o przeprowadzaniu dowodów, o terminie rozprawy (art. 75- 96 k.p.a.),
- w każdym stadium postępowania udostępniano jej akta (art. 73 i art. 74 k.p.a.),
- organ dokładnie zebrał i rozpatrzył cały materiał dowodowy, czy też dokonana przezeń ocena stanu faktycznego jest błędna ze względu na nieprzeprowadzenie niektórych dowodów, np. zgłoszonych przez stronę (art. 77 k.p.a.),
- wszystkie strony uczestniczyły w postępowaniu (art. 28 k.p.a.),
- organ był właściwy w sprawie (art. 19-23 k.p.a.),
- nie orzekał pracownik lub członek organu kolegialnego, który podlegał wyłączeniu (art. 24-27 k.p.a.),
- przepisy powołane przez organ w podstawie prawnej i uzasadnieniu prawnym decyzji zostały właściwie zastosowane w danej sprawie i czy ich interpretacja dokonana przez organ jest prawidłowa.
Należy pamiętać, że odwołanie nie jest środkiem sformalizowanym. Jeżeli nawet strona błędnie nazwie odwołanie wnioskiem, zażaleniem czy skargą, albo w ogóle nie nada mu żadnej nazwy, powinno ono zostać potraktowane przez organ właśnie jak odwołanie. Liczy się bowiem treść pisma, a nie jego nazwa.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK