| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Działalność gospodarcza czy wykonywana osobiście

Działalność gospodarcza czy wykonywana osobiście

Osoby fizyczne osiągające przychody z działalności zarobkowej od dawna mają kłopoty z klasyfikowaniem źródła takich przychodów dla potrzeb podatku dochodowego. Nieostra jest zwłaszcza granica między działalnością gospodarczą a działalnością wykonywaną osobiście. Tymczasem błędne zaszeregowanie aktywności pociąga za sobą dotkliwe konsekwencje w zakresie obciążeń fiskalnych.

Działalność gospodarcza
 
Działalność wykonywana osobiście często jest mylona z działalnością gospodarczą, zwłaszcza wykonywaną jednoosobowo. Tymczasem osoba prowadząca działalność gospodarczą świadomie zostaje przedsiębiorcą w momencie dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a podatnik wykonujący działalność osobiście nigdzie tego faktu nie rejestruje.
Żeby móc rozliczać przychody jako uzyskiwane z działalności gospodarczej, podatnik musi nie tylko zarejestrować się jako przedsiębiorca, ale powinien też spełnić szereg warunków, które formalnie wyróżniają jego aktywność od pracy etatowej czy działalności wykonywanej osobiście, opartej na umowie zlecenia, o dzieło itp.
W zmienionym art. 5a pkt 6 ustawy o PIT zostało zapisane, że pojęcie działalności gospodarczej we wszystkich przepisach prawa podatkowego oznacza działalność zarobkową - wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na pobieraniu pożytków z rzeczy oraz z wartości niematerialnych i prawnych, prowadzoną we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Za osobę prowadzącą działalność gospodarczą uważa się również osobę fizyczną będącą wspólnikiem spółki niemającej osobowości prawnej w zakresie wykonywanej przez tę spółkę działalności gospodarczej.
 
Odpowiedzialność
 
Jedną z trzech okoliczności, która może podatnikowi ułatwić udowodnienie, że osiąga on przychody z działalności gospodarczej, a nie z działalności wykonywanej osobiście lub z pracy, jest wykazanie, że ponosi on częściową odpowiedzialność wobec osób trzecich, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, za rezultat oraz wykonywanie czynności stanowiących treść umowy.
Tylko w przypadku pracodawcy lub podmiotu zlecającego wykonanie pracy osobiście przez zleceniobiorcę płatnika obciąża wszelka odpowiedzialność. Oznacza to, że jeśli tylko zleceniodawca ze zleceniobiorcą podzieli się choćby częścią tej odpowiedzialności, nie będzie podstaw do zakwestionowania rozliczania uzyskiwanych z takiej umowy przychodów jako uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.
 
Samodzielność
 
Zgodnie z nową definicją działalności gospodarczej, jedną z trzech wątpliwości, które mogą się pojawić przy rozstrzyganiu, czy badany rodzaj aktywności spełnia wszystkie jej atrybuty, jest kwestia miejsca wykonywania zleconych czynności i nadzoru nad nimi.
Jeśli nie da się uniknąć sytuacji, w której zlecenie musi być przez przedsiębiorcę realizowane w siedzibie zleceniodawcy, ten drugi nie powinien mieć przynajmniej formalnego prawa do bieżącego nadzorowania wykonywanej pracy ani decydowania o czasie jej wykonywania - np. absolutnie dyskwalifikującą okolicznością będzie obowiązek podpisywania przez zleceniobiorcę listy obecności.
 
Ryzyko gospodarcze
 
Nie jest wymagane, by całe ryzyko gospodarcze spoczywało po stronie osoby, która chce uchodzić za przedsiębiorcę, ale też całe ryzyko związane z zarobkowaniem nie może obciążać zleceniodawcy.
W związku z tym, by nie było wątpliwości, czy zleceniobiorca jest przedsiębiorcą, czy osobą uzyskującą przychody z działalności wykonywanej osobiście, należy umowę zredagować tak, by z jej treści wynikało, że ryzyko gospodarcze za produkt finalny obciąża obie strony umowy.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK