| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za zawyżenie wartości aportu

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za zawyżenie wartości aportu

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą formą używaną dla średnich - w potocznym znaczeniu - przedsiębiorstw. Nie znaczy to jednak, że nie rodzi ona w praktyce problemów. Nawet osoby prowadzące sprawy takiej spółki i reprezentujące ją nie zawsze mają świadomość wszystkich swych obowiązków i zagrożeń wynikających z ich niedopełnienia, podobnie zresztą jak wspólnicy.

Z daty umowy spółki
 
Odpowiedzialność wspólnika, który wniósł aport o znacznie zawyżonej wartości, a także członków zarządu, którzy wiedząc o tym zgłosili spółkę do rejestru, może wchodzić w rachubę jedynie w razie przewartościowania wkładu w dacie zawarcia umowy spółki. Odniesienie tejże wartości do późniejszego okresu funkcjonowania spółki nie byłoby uzasadnione. Pewne wątpliwości może budzić kwestia, czy nie byłoby właściwsze powiązanie wartości zbywczej z chwilą rejestracji spółki. Mając jednak na uwadze możliwość funkcjonowania spółki w organizacji oraz przyznaną jej na mocy art. 11 k.s.h. zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych - nie byłoby to właściwe.
Przepis art. 175 k.s.h. znajduje odpowiednie zastosowanie także w razie podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Rodzi się więc pytanie, z jaką datą należy wówczas oceniać wartość wkładu. Spotkać się można ze opinią, że decyduje dzień podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego. Pojawił się też pogląd, że chodzi o chwilę, w której złożono oświadczenia o objęciu kapitału zakładowego. Przychylić się należałoby do drugiego z zaprezentowanych poglądów, lepiej uwzględniającego istotę zawyżenia wkładu, ponieważ możemy o tym mówić dopiero z chwilą objęcia udziałów przez wspólnika. W praktyce jednak dość często uchwały o podwyższeniu kapitału i oświadczenia o objęciu podwyższonego kapitału podpisywane są jednocześnie. Wówczas oczywiście problem staje się czysto teoretyczny.
 
Ze świadomością zawyżenia
 
Członek zarządu ponosi odpowiedzialność na mocy art. 175 k.s.h., jeżeli wiedział o znacznym zawyżeniu wartości wkładu i mimo to zgłosił spółkę lub podwyższenie kapitału zakładowego do rejestru. Ze sformułowania tego wynika, że przesłanką odpowiedzialności członków zarządu jest świadomość zawyżenia. Oznacza to, że członek zarządu nie musi aktywnie uczestniczyć w całym procesie tworzenia spółki. Wystarczy, by wiedział o zawyżeniu wartości aportu i dokonał stosownego zgłoszenia do rejestru.
Powstaje więc pytanie: w jakiej sytuacji członek zarządu może się zasłaniać brakiem wiedzy o zawyżeniu wartości aportu? Nie bez znaczenia jest też, czy świadomość zarządu powinna być oceniana w kategoriach winy, z rozróżnieniem jej postaci wyodrębnianych w prawie cywilnym, winy umyślnej i niedbalstwa.
 
Zaniżenie wartości
 
Zaniżenie wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego dla pokrycia udziału w spółce z o.o. nie powoduje nieważności umowy zawiązującej taką spółkę. Pozostaje też bez wpływu na odpowiedzialność spółki w razie jej niewypłacalności (uchwała 7 sędziów SN z 7 kwietnia 1993 r., III CZP 23/93, OSNC z 1993 r., z.10, poz. 172). Zaniżenie wartości wkładu nie skutkuje też odpowiedzialnością członków zarządu.
Obejmowanie udziałów o nominalnej wartości niższej niż rzeczywista wartość wkładów określane jest mianem nadszacowania wkładu. Nadwyżka taka może pozostać nieujawniona. Wówczas mamy do czynienia z tzw. cichą rezerwą, która może też zasilić kapitał zapasowy spółki. W przepisach art. 154 par. 3 zd. 2 k.s.h. oraz art. 163 pkt 2 k.s.h. wprowadzona została bowiem regulacja pozwalająca na objęcie udziałów po cenie wyższej niż ich wartość nominalna. Nadwyżkę przelewa się wówczas do kapitału zapasowego spółki (agio).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK