| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za zawyżenie wartości aportu

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za zawyżenie wartości aportu

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą formą używaną dla średnich - w potocznym znaczeniu - przedsiębiorstw. Nie znaczy to jednak, że nie rodzi ona w praktyce problemów. Nawet osoby prowadzące sprawy takiej spółki i reprezentujące ją nie zawsze mają świadomość wszystkich swych obowiązków i zagrożeń wynikających z ich niedopełnienia, podobnie zresztą jak wspólnicy.

Wnoszenie przedsiębiorstwa
 
Szczególne trudności napotyka wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa, nawet jeśli założyć, że posługujemy się definicją ustawową z art. 551 k.c. (definicja przedsiębiorstwa).
Problemy pojawiają się w związku z tym, że przedsiębiorstwo może być opisane konkretnie, z wyszczególnieniem jego składników lub w sposób ogólny. Każdy ze sposobów ma zalety i zwolenników. Określenie przedsiębiorstwa może też być dokonane przez odniesienie do bilansu, który po stronie aktywów zawiera wyszczególnienie składników majątkowych.
WAŻNE
OPIS MINIMUM
Zawsze opis przedsiębiorstwa-aportu powinien spełniać pewne minimum, pozwalające co najmniej na ocenę, czy wnoszone jest całe przedsiębiorstwo czy jego zorganizowana część i jaka. Określenie minimalnego zakresu opisu przedsiębiorstwa zależy od jego specyfiki i od istotnych elementów składowych
W razie odrzucenia określenia wartości wkładu w oparciu o ewidencję księgową wspólnika konieczne jest określenie wartości poszczególnych składników, głównie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostaną następnie ujęte w ewidencji spółki (m.in. dla potrzeb amortyzacji).
Nie można uznać za właściwe określania wartości aportu wyłącznie w oparciu o jego wartość księgową, choć nie da się całkowicie pominąć takiej metody. Przy opisie przedsiębiorstwa przez odniesienie do jego bilansu powstaje dodatkowe ryzyko pominięcia dodatkowych elementów, takich jak klientela, renoma czy dobre imię, określanych terminem goodwill. Nieujęcie ich powoduje, że mogą zostać nieuwzględnione w wycenie przedsiębiorstwa wnoszonego jako aport do spółki kapitałowej.
Szczególne zasady obowiązują w sytuacji wniesienia aportem przedsiębiorstwa państwowego w trybie ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 171, poz. 1397 ze zm.). Przepisy te zawierają szczególne regulacje dotyczące tworzenia spółki, wnoszenia aportu w postaci przedsiębiorstwa państwowego i metody określania wartości (wyceny) aportu.
 
Wkład technologiczny
 
Znaczne trudności rodzi też przy wycenie aport w postaci technologii. Należy przez nią rozumieć przede wszystkim prawa do wynalazku, tj. prawo do patentu oraz patent, prawa do wzoru użytkowego, prawa do wzoru przemysłowego oraz - w szerszym znaczeniu - wszelkie rozwiązania i doświadczenia techniczne niebędące przedmiotem jakichkolwiek praw, określane jako know-how. Specyfika tego rodzaju wkładów nie zwalnia wspólnika ani zarządu z obowiązku jak najbardziej zobiektywizowanego ustalania ich wartości.
WAŻNE
DWIE METODY WYCENY
Są dwie podstawowe metody wyceny technologii: według wartości wymiennej, tj. odpowiadającej cenie, jaką można uzyskać za daną technologię na rynku, oraz według wartości użytkowej
Przy ustalaniu wartości użytkowej przyjmuje się zazwyczaj wskaźnik zyskowności patentu lub know-how, wielkość produkcji znajdującej zbyt na rynku, rozmiar przewidywanej produkcji, charakter prawa lub licencji (wyłączność) oraz czas trwania prawa (licencji) lub stanu tajemnicy odnośnie do know-how.
 
Wkład z wierzytelności
 
Pewne trudności mogą się też pojawić przy ocenie wartości wierzytelności wnoszonych jako aport do spółki. Sama możliwość ich wnoszenia nie jest kwestionowana. Kontrowersyjna jest tylko możliwość ustanowienia przez wspólnika wierzytelności na rzecz spółki. Przy określeniu wartości wierzytelności należy brać pod uwagę wiele okoliczności - termin płatności, bezsporność, zdolności płatnicze dłużnika, zabezpieczenia, koszty związane z ewentualnym dochodzeniem zapłaty wierzytelności, dyskonto (przy wekslach). Wartość zbywcza wierzytelności rzadko więc będzie odpowiadać jej kwocie nominalnej. Należy wręcz uznać, że wartość spornej, trudno ściągalnej wierzytelności z odległym terminem płatności jest bliska lub nawet równa zeru. W każdej sytuacji sprawa powinna być jednak oceniana indywidualnie.
Zwrócić należy uwagę, że przepis art. 175 par. 1 k.s.h. stanowi o wartości zbywczej aportu w dniu zawarcia umowy spółki.
WAŻNE
ZMIENNA WARTOŚĆ APORTU
Może się okazać, że wartość aportu jest inna w dniu podpisania aktu tworzącego spółkę, a inna po roku lub lub po kilku latach jej funkcjonowania. Wkład niepieniężny może też zostać w całości zużyty
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK