| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za zawyżenie wartości aportu

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za zawyżenie wartości aportu

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą formą używaną dla średnich - w potocznym znaczeniu - przedsiębiorstw. Nie znaczy to jednak, że nie rodzi ona w praktyce problemów. Nawet osoby prowadzące sprawy takiej spółki i reprezentujące ją nie zawsze mają świadomość wszystkich swych obowiązków i zagrożeń wynikających z ich niedopełnienia, podobnie zresztą jak wspólnicy.

Wartość zbywcza
 
Zgodnie z art. 175 par. 1 k.s.h., jeżeli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbywczej w dniu zawarcia umowy spółki, wspólnik, który wniósł taki wkład oraz członkowie zarządu, którzy wiedząc o tym zgłosili spółkę do rejestru, obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość. I choć pojęcia wartości zbywczej aportu ustawa nie definiuje, w związku czym mogą powstać wątpliwości interpretacyjne, to art. 175 par. 1 k.s.h. stanowi przykład przepisu mającego zabezpieczyć zarówno interesy spółki, jak i jej wierzycieli. Wkłady niepieniężne służą bowiem nie tylko spółce, lecz także powinny równoważyć wartość kapitału zakładowego wykazywanego w bilansie po stronie pasywów. Tym samym mają chronić wierzycieli spółki.
Odpowiedzialność za znaczące zawyżenie wartości aportu ponosi wspólnik, który taki wkład wniósł, oraz członkowie zarządu, którzy wiedząc o tym zgłosili spółkę do rejestru.
WAŻNE
KTO ODPOWIADA ZA WARTOŚĆ APORTU
Wspólnik ponosi odpowiedzialność niezależnie od tego, czy miał świadomość wniesienia niedoszacowanego wkładu, czy nie. Spośród członków zarządu odpowiadają tylko ci, którzy wiedzieli o zawyżeniu wniesionego aportu. Rzecz dotyczy więc i tych, którzy nie brali udziału w zawieraniu umowy spółki, a tylko zgłosili ją do rejestru
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »