| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Większe zdyscyplinowanie stron i ich pełnomocników w postępowaniu przed sądami gospodarczymi przewidują znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które zaczynają obowiązywać 20 marca 2007 r.

Doręczanie przeciwnikowi procesowemu
 
Strona, która przed sądem gospodarczym jest reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego albo Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa, ma obowiązek w toku sprawy doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Do pisma procesowego wniesionego do sądu powinna dołączyć dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go przesyłką poleconą. Jeśli do pisma nie został dołączony dowód doręczenia albo dowód wysłania przesyłką poleconą, sąd zwraca je bez wzywania do usunięcia tego braku.
Taki obowiązek w postępowaniu gospodarczym ciąży na stronie reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika, bez względu na to, czy druga strona jest również reprezentowana przez adwokata lub radcę prawnego (art. 4799 par. 1 k.p.c.). Takie wymagania nie są stosowane np. przy wnoszeniu apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania. Te pisma procesowe strona ma obowiązek złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.
 
Odpowiedź na pozew
 
Znowelizowane przepisy utrzymały obowiązek wnoszenia przez pozwanego odpowiedzi na pozew w ciągu dwóch tygodni od otrzymania pozwu (art. 47914 par. 1-4 k.p.c.).Taki obowiązek ciąży na nim w sprawach, w których sąd nie wydał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Gdyby zaś sąd taki nakaz zapłaty wydał, to pozwany powinien okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe zgłosić w piśmie, w którym podał te zarzuty lub wnosząc sprzeciw.
Znowelizowane przepisy nałożyły na sąd obowiązek, by zwracał odpowiedź na pozew wniesioną po terminie.
Do sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym znowelizowane przepisy zastosowały prekluzję dowodową (określono nieprzekraczalny termin) dla odpowiedzi na pozew w sprawach gospodarczych. Jeżeli więc odpowiedź na pozew pozwany wniósł po upływie dwóch tygodni od otrzymania pozwu, to sąd ją zwraca. Pozwany może wystąpić o przywrócenie terminu na wniesienie odpowiedzi na pozew, jednak przywróceniu terminu nie podlega zgłoszenie twierdzeń i dowodów na ich poparcie.
Sąd może też wydać wyrok zaoczny, a pozwany wnieść od niego sprzeciw. Nie wystąpi wówczas prekluzja dowodowa. Inne konsekwencje takiego opóźnienia z wniesieniem odpowiedzi na pozew dla pozwanego pojawią się, gdy sąd nie wyda wyroku zaocznego i proces będzie się toczył dalej. W toku dalszego procesu wystąpią ograniczenia wynikające z prekluzji dowodowej.
Utrzymany został też obowiązek nałożony na pozwanego, by w odpowiedzi na pozew podał wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie, pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Później może je podać tylko wtedy, kiedy wykaże, że potrzeba powołania wynikła później. Znowelizowane przepisy nałożyły na pozwanego nowy obowiązek, by w takim przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powołał w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym stało się to możliwe lub powstała potrzeba ich powołania.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK