| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Większe zdyscyplinowanie stron i ich pełnomocników w postępowaniu przed sądami gospodarczymi przewidują znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które zaczynają obowiązywać 20 marca 2007 r.

Bez nowych roszczeń
 
Od 20 marca 2007 r. w toku postępowania przedsiębiorca nie będzie mógł zgłaszać nowych roszczeń zamiast lub obok dotychczasowych (nowo wprowadzony art. 4794 par. 2).
Nie będzie więc można zmieniać treści powództwa. Jednak - w razie zmiany okoliczności i tylko wówczas - powód będzie mógł żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu, jego wartości lub innego przedmiotu. Natomiast w sprawach o świadczenie powtarzające się będzie mógł rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy.
Intencją wprowadzających te zmiany było zdyscyplinowanie stron i doprowadzenie do tego, by od początku jedno roszczenie było przedmiotem rozpoznania sprawy, by powód najpierw zgromadził dowody, a potem absorbował sąd. Przedsiębiorcy, adwokaci i radcowie prawni uważają jednak, że ta część nowelizacji znacznie ograniczyła uprawnienia stron.
 
Warunki formalne pozwu
 
Pozew składany w sprawie gospodarczej osobiście przez przedsiębiorcę lub przez jego pełnomocnika powinien spełniać nie tylko warunki formalne pism procesowych w ogóle, lecz również musi odpowiadać szczególnym wymaganiom stawianym pozwom w postępowaniu gospodarczym.
Przestrzeganie tej zasady jest o tyle istotne, że pismo wszczynające postępowanie w sprawie obarczone brakami na skutek niezachowania warunków formalnych nie może otrzymać prawidłowego biegu. Sąd zwraca je wówczas stronie bez wzywania jej do poprawienia lub do uzupełnienia. Jedynie mylne oznaczenie tego pisma procesowego lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody w nadaniu mu biegu, a także w rozpoznaniu go we właściwym trybie (art. 4798a par. 1-6).
Jeżeli przedsiębiorca sam wnosił pismo procesowe wszczynające postępowanie w sprawie i nie korzystał przy tym z pomocy adwokata lub radcy prawnego, to w razie spostrzeżenia braków sąd traktuje go znacznie łagodniej niż gdy w jego imieniu pozew wniósłby i podpisał profesjonalny pełnomocnik. Sąd w zarządzeniu o zwrocie pisma wskazuje wówczas braki, jakimi było ono dotknięte, oraz poucza stronę o skutkach jego ponownego wniesienia.
Jeśli w ciągu tygodnia od zarządzenia o zwrocie pisma strona niereprezentowana przed sądem przez adwokata lub radcę prawnego wniesie je ponownie i nowe pismo nie będzie dotknięte brakami, to wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia. Gdyby jednak ponownie wniesione pismo miało takie same braki (bądź tylko niektóre z nich) jak złożone po raz pierwszy, ponieważ strona nie usunęła ich mimo pouczenia, wówczas sąd zwróci je ponownie. Pismo zwrócone po raz drugi po złożeniu go już bez zakwestionowanych przez sąd braków nie wywołuje skutków prawnych od daty pierwotnego wniesienia.
Zdarza się jednak, że sąd zwraca ponownie pismo, lecz z powodu braków uprzednio niewskazanych. Wtedy ponowne wniesienie go po usunięciu braków oraz z zachowaniem terminu wywołuje skutki od pierwotnego wniesienia.
Gdy strona reprezentowana jest przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego albo Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa, sąd w zarządzeniu o zwrocie pisma nie poucza o skutkach ponownego wniesienia pisma wszczynającego postępowanie w sprawie. Nie stosuje się do takich sytuacji również zasady, zgodnie z którą w razie usunięcia braków i ponownego wniesienia pisma w ciągu tygodnia od doręczenia zarządzenia o zwrocie pismo niedotknięte brakami wywołuje skutki prawne od dnia pierwotnego wniesienia.
Jest to dotkliwa restrykcja, stosowana przez sąd w stosunku do strony reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika. Jeśli adwokat albo radca prawny wniesie pismo obarczone brakami, a sąd je zwróci, to bez uprawnień dotyczących zachowania terminu pierwotnego wniesienia, w pewnych przypadkach, może dojść nawet do przedawnienia.
W postępowaniu przed sądem pierwszej instancji składane są również inne pisma procesowe. Gdyby takie pismo nie mogło otrzymać dalszego biegu na skutek niezachowania warunków formalnych, a wnosiłby go reprezentujący stronę adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy lub Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, to wówczas sąd zwraca je bez wzywania do poprawienia lub do uzupełnienia. Gdyby natomiast takim pismem był sprzeciw od wyroku zaocznego, sprzeciw od nakazu zapłaty, albo gdyby to były zarzuty od nakazu zapłaty, to sąd odrzuci je.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK