| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Większe zdyscyplinowanie stron i ich pełnomocników w postępowaniu przed sądami gospodarczymi przewidują znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które zaczynają obowiązywać 20 marca 2007 r.

Zwalczanie nieuczciwej konkurencji
 
Do rozstrzygania spraw gospodarczych o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji właściwy jest sąd okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jest to jedyny taki sąd w Polsce. Orzeka w sprawach dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów, uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone, z zakresu regulacji energetyki, telekomunikacji, poczty i transportu kolejowego. Przewiduje to wprowadzony do k.p.c. nowy przepis art. 17 pkt 43.
 
Bez powództwa wzajemnego
 
Od 20 marca 2007 r. w sprawach gospodarczych będzie obowiązywał zakaz wytaczania powództw wzajemnych - przewiduje znowelizowany art. 47914 par. 3 k.p.c. Do tej pory był to dość często stosowany środek obrony pozwanego przedsiębiorcy w procesie gospodarczym. W tym samym procesie składał on pozew przeciwko powodowi. Domagał się w nim oddalenia powództwa głównego i wydania orzeczenia zgodnego z żądaniem zawartym w pozwie wzajemnym. Roszczenie pozwanego powinno mieć związek z roszczeniem powoda albo powinno być możliwe potrącenie obu tych roszczeń dotyczących praw majątkowych. Chodzi więc o roszczenie wzajemne, które dotyczy tego samego przedmiotu co roszczenie główne. Mimo że roszczenie wzajemne dotyczy innej rzeczy, to okoliczności uzasadniające oba roszczenia muszą być wspólne i powinny wynikać z tego samego stosunku prawnego lub stanowić konsekwencję tego samego zdarzenia.
Znowelizowane przepisy k.p.c. wprowadziły również zakaz zgłaszania zarzutu potrącenia, jeżeli wierzytelność nie jest udowodniona dokumentami. Przewiduje to art. 47914 par. 4.
Do 20 marca 2007 r. taki zarzut można było zgłaszać w sprawach gospodarczych bez względu na to, w jaki sposób wierzytelność była udowodniona. Był on możliwy, gdy przedsiębiorca-powód i przedsiębiorca-pozwany byli jednocześnie wobec siebie dłużnikami i wierzycielami. Wówczas pozwany mógł wystąpić o potrącenie swojej wierzytelności z wierzytelności powoda. Było to dopuszczalne, gdy przedmiotem obu wierzytelności były pieniądze lub rzeczy takiej samej jakości, oznaczone tylko co do gatunku.
W dodatku w razie potrącenia roszczeń obie wierzytelności musiały być wymagalne i zaskarżalne. Na skutek potrącenia umarzały się wzajemnie do wysokości wierzytelności niższej.
Po 20 marca 2007 r. pozwany przedsiębiorca zamiast wytaczać powództwo wzajemne albo domagać się potrącenia wierzytelności nieudowodnionej dokumentami będzie musiał wnieść do sądu gospodarczego oddzielną sprawę, w której dotychczasowy powód wystąpi w charakterze pozwanego. Na podstawie art. 219 k.p.c. sąd gospodarczy będzie mógł obie sprawy połączyć do wspólnego rozpoznania, jeżeli uzna, że dochodzone przez strony roszczenia pozostają ze sobą w związku. Połączenie do wspólnego rozpoznania zawsze następuje pod warunkiem, że obok powoda lub pozwanego w tych sprawach dodatkowo nie występują inne osoby. Nie można np. dopozywać obok pozwanego osoby trzeciej. Wprawdzie wprowadzenie zakazu wytaczania powództwa wzajemnego oraz zakazu występowania o potrącenie roszczeń miały przyspieszyć czas rozpoznawania sprawy gospodarczej i usprawnić przebieg procesu, to jednak wbrew założeniom mogą doprowadzić do tego, że spory między przedsiębiorcami będą się znacznie przeciągały. W dodatku o tym roszczeniu, które do tej pory można było zgłosić w ramach powództwa wzajemnego, będzie rozstrzygał inny skład sądu, w odrębnym procesie i będzie powtarzał to samo postępowanie dowodowe, które zostało już przeprowadzone w postępowaniu wcześniejszym. W praktyce oznacza to, że kolejny sąd będzie przesłuchiwał tych samych świadków, dopuszczał opinię tych samych biegłych oraz opierał się na tych samych dowodach z dokumentów.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK