| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Większe zdyscyplinowanie stron i ich pełnomocników w postępowaniu przed sądami gospodarczymi przewidują znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które zaczynają obowiązywać 20 marca 2007 r.

Istotne zmiany dla przedsiębiorców
 
Przed sądami gospodarczymi rozpoznawane są sprawy ze stosunków cywilnych, które toczą się między przedsiębiorcami i są związane z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Nie mogą to być jednak spory dotyczące stosunków administracyjnych. Sprawy gospodarcze są sprawami cywilnymi. Dotyczą więc np. uprawnień i obowiązków wynikających z umów.
I jeśli nawet po powstaniu stosunku prawnego jedna z jego stron zaprzestanie prowadzenia przedsiębiorstwa, to i tak nadal właściwym do rozpoznania sporu będzie sąd gospodarczy. Nie będzie on musiał przekazywać akt do zwykłego sądu cywilnego, co robił do tej pory i co łączyło się z przedłużeniem rozpoznawania sprawy. Takie zmiany przewiduje art. 4791 par. 1 znowelizowanego k.p.c.
 
Z jaką sprawą do sądu gospodarczego
 
Znowelizowane przepisy zmieniły w art. 4791 par. 2 katalog spraw uważanych za gospodarcze, wprowadzając do niego sprawy wymienione w ustawie z 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. nr 33, poz. 175 ze zm.).
Sądy gospodarcze będą teraz rozpoznawać sprawy ze stosunku spółki, dotyczące roszczeń wobec członków zarządu, którzy umyślnie lub przez niedbalstwo podali fałszywe dane w złożonym w sądzie rejestrowym oświadczeniu o tym, że:
- wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników wniesione w całości,
- w całości zostały wniesione wkłady na podwyższany kapitał,
- wymagane statutem wpłaty na akcje oraz wkłady niepieniężne zostały dokonane zgodnie z prawem.
Pozwy z takimi roszczeniami do sądów gospodarczych najczęściej wnoszą wierzyciele spółek, którzy z powodu zaniedbań członków zarządów ponieśli szkodę.
Prócz tego sądy gospodarcze rozpoznają m.in. roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej spółce przez osoby biorące udział w jej tworzeniu, szkody wyrządzonej przy sporządzaniu sprawozdania finansowego spółki, za działanie na niekorzyść spółki oraz szkody wyrządzonej działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu.
Przed sądy gospodarcze pozywane będą również osoby, które świadomie zapewniły sobie lub osobie trzeciej zapłatę znacznie przekraczającą wartość zbywczą wkładów niepieniężnych albo nabywanego mienia. Chodzi tu o działania podejmowane przy powstawaniu spółki akcyjnej lub przy podwyższaniu jej kapitału. Pozywane też będą osoby, które w takiej sytuacji zapewniły sobie lub osobie trzeciej wynagrodzenie albo korzyści niewspółmierne do oddanych usług.
Sądy gospodarcze rozpoznają również sprawy przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszenia środowiska. Są to np. roszczenia o przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody związanej z naruszeniem środowiska, a także o zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku. Oprócz tego rozstrzygają spory o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone oraz należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, pocztowego, telekomunikacyjnego oraz przepisów o transporcie kolejowym.
Od 20 marca 2007 r. sądom gospodarczym będą też przekazywane wnioski o nadanie klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym (art. 47919a k.p.c. po nowelizacji). Chodzi tu o opatrywanie tymi tytułami prawomocnych lub podlegających natychmiastowemu wykonaniu orzeczeń sądu gospodarczego oraz ugód zawartych przed sądami gospodarczymi.
Uregulowanie sprawy nadawania klauzul wykonalności przez sądy gospodarcze tym orzeczeniom i ugodom stanowi jedynie usankcjonowanie w przepisach działań, które sędziowie wykonywali od dawna. Klauzule były nadawane na podstawie art. 781 par. 1 k.p.c., który stanowił, że tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu, sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy, nadaje klauzulę wykonalności.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK