| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Większe zdyscyplinowanie stron i ich pełnomocników w postępowaniu przed sądami gospodarczymi przewidują znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które zaczynają obowiązywać 20 marca 2007 r.


Noszę się z zamiarem pozwania mego kontrahenta. Wiem, że wkrótce zmienia się procedura cywilna. Czy w związku z tym rzeczywiście będzie mi trudniej prowadzić sprawę, jeśli nie wezmę adwokata?
Od 20 marca 2007 r. zaostrzą się wymagania stawiane przedsiębiorcom przed sądami gospodarczymi.
Ustawodawca zdecydował się wymagać od nich tyle samo, co od profesjonalnych pełnomocników. Dlatego i panu, i innym trudno będzie skutecznie prowadzić spór bez pomocy profesjonalisty.
Zmiany rozciągają na wszystkie postępowania gospodarcze rozwiązania właściwe dotąd postępowaniu nakazowemu. Chodzi o obowiązek wykazywania zarzutu potrącenia dokumentami oraz o zakaz wytaczania powództwa wzajemnego.
W praktyce potrącenie i powództwo wzajemne mają istotne znaczenie właśnie w procesach gospodarczych. Zwykle przedsiębiorcy spierają się, bo różnie rozumieją wzajemne rozliczenia wynikające z określonych transakcji. Zmiana przepisów oznacza, że takie wzajemne żądanie sąd będzie musiał rozważać w odrębnych postępowaniach.

Czy zmiany usprawnią bieg procesów w sprawach gospodarczych?
Nowelizacja k.p.c. ma służyć zapewnieniu przedsiębiorcom skutecznej ochrony praw na drodze sądowej. Wymaga to sprawnego rozstrzygania sporów. Szybkość nie może jednak zaburzać równowagi procesowej. Sprawiedliwa procedura powinna zapewniać uczestnikom procesu uprawnienia stosowane do przedmiotu prowadzonego postępowania. Mam wątpliwości, czy wprowadzane istotne ograniczenia, dotyczące wszystkich sporów gospodarczych nie idą zbyt daleko.
W procesie zacznie dominować zasada prawdy formalnej, a nie prawdy materialnej. W dodatku ta ostatnia może umknąć sądowi podczas wyrokowania. Wprawdzie zmiany na pewno zmierzają do przyspieszenia rozstrzygania spraw, ale mam wątpliwości, czy zmierzają również do podniesienia, czy choćby zachowania jakości rozstrzygnięć. W dodatku nie będzie równości stron. Reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika szybciej będzie mógł uzyskać rozstrzygnięcie polegające na zakończeniu postępowania - z przyczyn formalnych.
Dlatego obawiam się, że na skutek zaostrzenia przepisów procedury cywilnej coraz częściej pisma procesowe sporządzane przez profesjonalnych pełnomocników będą podpisywać strony. I korzystając z pomocy nawet kilku adwokatów czy radców prawnych, przed sądem będą występowały same ukrywając, że sprawę faktycznie prowadzi profesjonalista.

Dlaczego wprowadzono możliwość karania grzywną przedsiębiorcy występującego jako strona i jej pełnomocnika?
Zmiany k.p.c. umożliwiają sądowi ukaranie grzywną działającej w złej wierze strony albo jej pełnomocnika, która to osoba powoła się na nieprawdziwe okoliczności i z tego powodu dojdzie do odroczenia rozprawy. Wprowadzając tę zmianę, ustawodawca doszedł do wniosku, że przeszkodą w rozpoznaniu spraw gospodarczych są wnioski o odroczenie rozprawy, często uzasadniane nieprawdziwymi przyczynami. W dodatku sąd nie zawsze może zweryfikować przyczyny podane w uzasadnieniu wniosku o odroczenie rozprawy. Odraczanie rozpraw powoduje, że nie zostaje dotrzymany przewidziany w kodeksie postępowania cywilnego trzymiesięczny termin na rozpoznanie sprawy. Na ukaranie grzywną strona lub jej pełnomocnik mogą złożyć zażalenie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK