| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Ograniczenia kontraktów
 
Ustawa o prawie autorskim wprowadza ograniczenia bezwzględnie i względnie obowiązujące.
Bezwzględnie obowiązującymi ograniczeniami, czyli takimi, których umowa nie może nie respektować, są:
- obligatoryjność formy pisemnej (brak takiej formy powoduje jej nieważność),
- zasada, że strony nie mogą zawrzeć umowy, w której autor zobowiązuje się względem wszystkich swoich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju, mogących powstać w przyszłości (nie oznacza to, że nie można zawrzeć umowy dotyczącej całego dotychczasowego dorobku ani umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów mających powstać w przyszłości, jeżeli tylko nie obejmuje ona całego przyszłego dorobku twórcy),
- zawężenie do pól eksploatacji utworu wyraźnie w umowie wymienionych,
- wyłączenie pól eksploatacji, które są w chwili zawarcia umowy nieznane.
Prócz tych ograniczeń są także wynikające z innych przepisów - np. z kodeksu cywilnego, a dotyczą m.in. wzorców umownych, ochrony konsumenta. Przy zawieraniu umów należy także pamiętać o przepisach ustawy o ochronie konkurencji i konsumenta.
Ograniczenia względnie obowiązujące polegają na tym, że jeśli w umowie nie zostaną wyraźnie zawarte postanowienia dotyczące danej kwestii, to będą one rozstrzygane tak, jak proponuje ustawa. Ustawodawca wyszedł z założenia, że twórca zawsze jest stroną słabszą. Dlatego przepisy prawa autorskiego zazwyczaj zawierają rozwiązania na jego korzyść.
Po pierwsze należy pamiętać, że w razie wątpliwości autor nie rozporządził swoim prawem, a jedynie udzielił licencji. Oznacza to, że jeśli w umowie nie zostało wyraźnie stwierdzone, iż autor przeniósł swoje majątkowe prawa autorskie na drugą stronę, umowa ta dotyczy jedynie korzystania z utworu.
Domniemywa się również, że jeśli umowa nie wskazuje wyraźne, że jest nieodpłatna, to autorowi należy się wynagrodzenie.
Kolejnym ograniczeniem względnie obowiązującym jest to, że o ile sposób eksploatacji dzieła nie został wyraźnie określony w umowie lub nie można go ustalić w drodze wykładni, to powinien być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami.
Ustawodawca wprowadził dodatkowe, względnie obwiązujące ograniczenia w zakresie umów licencyjnych. Przy braku odmiennych postanowień umownych, przepisy te przesądzają, że umowa licencyjna:
- ogranicza się do terytorium Polski,
- jest zawarta na pięć lat,
- ma charakter niewyłączny,
- nie upoważnia do udzielenia sublicencji,
- uprawnia licencjobiorcę do dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych,
- może być wypowiedziana na zasadach określonych w art. 68 ust. 1 pr. aut.,
Przy pisaniu umowy licencyjnej bądź rozporządzającej należy pamiętać o istotnym ograniczeniu obrotu prawami autorskimi, jakie stwarza art. 41 par. 1 pkt 2 pr. aut. Przepis ten stanowi, że nabywca majątkowych praw autorskich może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej. Oznacza to, że w umowie można wyłączyć dalszy obrót autorskimi prawami majątkowymi bądź uprawnieniami przyznanymi w umowie licencyjnej.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK