| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Ograniczenia kontraktów
 
Ustawa o prawie autorskim wprowadza ograniczenia bezwzględnie i względnie obowiązujące.
Bezwzględnie obowiązującymi ograniczeniami, czyli takimi, których umowa nie może nie respektować, są:
- obligatoryjność formy pisemnej (brak takiej formy powoduje jej nieważność),
- zasada, że strony nie mogą zawrzeć umowy, w której autor zobowiązuje się względem wszystkich swoich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju, mogących powstać w przyszłości (nie oznacza to, że nie można zawrzeć umowy dotyczącej całego dotychczasowego dorobku ani umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów mających powstać w przyszłości, jeżeli tylko nie obejmuje ona całego przyszłego dorobku twórcy),
- zawężenie do pól eksploatacji utworu wyraźnie w umowie wymienionych,
- wyłączenie pól eksploatacji, które są w chwili zawarcia umowy nieznane.
Prócz tych ograniczeń są także wynikające z innych przepisów - np. z kodeksu cywilnego, a dotyczą m.in. wzorców umownych, ochrony konsumenta. Przy zawieraniu umów należy także pamiętać o przepisach ustawy o ochronie konkurencji i konsumenta.
Ograniczenia względnie obowiązujące polegają na tym, że jeśli w umowie nie zostaną wyraźnie zawarte postanowienia dotyczące danej kwestii, to będą one rozstrzygane tak, jak proponuje ustawa. Ustawodawca wyszedł z założenia, że twórca zawsze jest stroną słabszą. Dlatego przepisy prawa autorskiego zazwyczaj zawierają rozwiązania na jego korzyść.
Po pierwsze należy pamiętać, że w razie wątpliwości autor nie rozporządził swoim prawem, a jedynie udzielił licencji. Oznacza to, że jeśli w umowie nie zostało wyraźnie stwierdzone, iż autor przeniósł swoje majątkowe prawa autorskie na drugą stronę, umowa ta dotyczy jedynie korzystania z utworu.
Domniemywa się również, że jeśli umowa nie wskazuje wyraźne, że jest nieodpłatna, to autorowi należy się wynagrodzenie.
Kolejnym ograniczeniem względnie obowiązującym jest to, że o ile sposób eksploatacji dzieła nie został wyraźnie określony w umowie lub nie można go ustalić w drodze wykładni, to powinien być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami.
Ustawodawca wprowadził dodatkowe, względnie obwiązujące ograniczenia w zakresie umów licencyjnych. Przy braku odmiennych postanowień umownych, przepisy te przesądzają, że umowa licencyjna:
- ogranicza się do terytorium Polski,
- jest zawarta na pięć lat,
- ma charakter niewyłączny,
- nie upoważnia do udzielenia sublicencji,
- uprawnia licencjobiorcę do dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych,
- może być wypowiedziana na zasadach określonych w art. 68 ust. 1 pr. aut.,
Przy pisaniu umowy licencyjnej bądź rozporządzającej należy pamiętać o istotnym ograniczeniu obrotu prawami autorskimi, jakie stwarza art. 41 par. 1 pkt 2 pr. aut. Przepis ten stanowi, że nabywca majątkowych praw autorskich może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej. Oznacza to, że w umowie można wyłączyć dalszy obrót autorskimi prawami majątkowymi bądź uprawnieniami przyznanymi w umowie licencyjnej.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK