| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Autorskie prawa majątkowe
 
Są to uprawnienia, które mogą mieć wartość ekonomiczną. Zostały ukształtowane na wzór prawa własności. Oznacza to, że są bezwzględne i skuteczne wobec wszystkich. Bezwzględność polega na wyłącznym uprawnieniu do korzystania z dzieła lub rozporządzaniu nim. Osoby trzecie, chcąc korzystać z utworu, muszą uzyskać zezwolenie, np. twórcy lub jego następcy. Skuteczność wobec wszystkich oznacza, że uprawniony z tytułu majątkowego prawa autorskiego może żądać od wszystkich osób przestrzegania jego praw, a osoby te są zobowiązane do powstrzymania się od jego naruszenia.
Autorskie prawa majątkowe tym różnią się od praw osobistych, że są w pewien sposób ograniczone, a także tym, że jest możliwość cywilnoprawnego obrotu nimi.
Art. 17 pr. aut. stanowi, że jeśli z ustawy nie wynika nic innego, twórcy przysługuje prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. W przeciwieństwie do praw osobistych jest to wyczerpujące wyliczenie uprawnień. Na podstawie tego przepisu prawami majątkowymi są:
- prawo do korzystania z utworu,
- prawo do rozporządzania utworem,
- prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu, które jest uzupełnieniem prawa do korzystania z niego.
Prawo do korzystania z utworu oznacza, że podmiot uprawniony może swego utworu używać w różny sposób, czerpiąc z tego tytułu konkretne zyski. Udzielenie licencji na korzystanie z utworu nie oznacza, że sam uprawniony pierwotnie nie może z niego korzystać dalej.
Prawo do rozporządzania utworem obejmuje zarówno zbycie majątkowych praw autorskich, czyli sprzedaż praw majątkowych do utworu, jak i udzielenie licencji na korzystanie z utworu.
Rozszerzenie zamkniętego katalogu praw majątkowych stanowi pojęcie pól eksploatacji. Oznacza ono zakres korzystania z utworu w określony sposób. Zakres ten został wyszczególniony w art. 50 pr. aut., który dzieli sposoby korzystania z utworu na trzy kategorie:
- utrwalanie i zwielokrotnianie,
- obrót oryginałem albo egzemplarzem,
- rozpowszechnianie utworu w inny sposób niż wprowadzenie do obrotu.
Utrwalenie utworu oznacza sporządzenie pierwszego nośnika materialnego zawierającego ów utwór. Zwielokrotnianie to wykonanie kolejnych egzemplarzy na podstawie istniejącego nośnika. Chodzi w szczególności o wytworzenie techniką drukarską czy reprograficzną (np. przez tworzenie kserokopii czy mikrofilmów) zapisu magnetycznego oraz zapisu cyfrowego.
Obrót oryginałem lub egzemplarzem utworu stanowi w szczególności wprowadzenie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy.
Za rozpowszechnianie utworu w inny sposób niż wprowadzenie do obrotu uznaje się publiczne wykonanie, nadawanie, reemitowanie oraz publiczne udostępnienie utworu w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym (będzie to np. umieszczenie utworu w internecie).
Katalog zawarty w art. 50 pr. aut. jest katalogiem otwartym. Tym samym mogą istnieć inne niż w nim wymienione pola eksploatacji.
Majątkowe prawa autorskie mogą wchodzić w skład przedsiębiorstwa, co wyraźnie wskazuje art. 551 pkt 7 k.c., a także mogą być wniesione do spółek tytułem wkładów.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »