| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Autorskie prawa majątkowe
 
Są to uprawnienia, które mogą mieć wartość ekonomiczną. Zostały ukształtowane na wzór prawa własności. Oznacza to, że są bezwzględne i skuteczne wobec wszystkich. Bezwzględność polega na wyłącznym uprawnieniu do korzystania z dzieła lub rozporządzaniu nim. Osoby trzecie, chcąc korzystać z utworu, muszą uzyskać zezwolenie, np. twórcy lub jego następcy. Skuteczność wobec wszystkich oznacza, że uprawniony z tytułu majątkowego prawa autorskiego może żądać od wszystkich osób przestrzegania jego praw, a osoby te są zobowiązane do powstrzymania się od jego naruszenia.
Autorskie prawa majątkowe tym różnią się od praw osobistych, że są w pewien sposób ograniczone, a także tym, że jest możliwość cywilnoprawnego obrotu nimi.
Art. 17 pr. aut. stanowi, że jeśli z ustawy nie wynika nic innego, twórcy przysługuje prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. W przeciwieństwie do praw osobistych jest to wyczerpujące wyliczenie uprawnień. Na podstawie tego przepisu prawami majątkowymi są:
- prawo do korzystania z utworu,
- prawo do rozporządzania utworem,
- prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu, które jest uzupełnieniem prawa do korzystania z niego.
Prawo do korzystania z utworu oznacza, że podmiot uprawniony może swego utworu używać w różny sposób, czerpiąc z tego tytułu konkretne zyski. Udzielenie licencji na korzystanie z utworu nie oznacza, że sam uprawniony pierwotnie nie może z niego korzystać dalej.
Prawo do rozporządzania utworem obejmuje zarówno zbycie majątkowych praw autorskich, czyli sprzedaż praw majątkowych do utworu, jak i udzielenie licencji na korzystanie z utworu.
Rozszerzenie zamkniętego katalogu praw majątkowych stanowi pojęcie pól eksploatacji. Oznacza ono zakres korzystania z utworu w określony sposób. Zakres ten został wyszczególniony w art. 50 pr. aut., który dzieli sposoby korzystania z utworu na trzy kategorie:
- utrwalanie i zwielokrotnianie,
- obrót oryginałem albo egzemplarzem,
- rozpowszechnianie utworu w inny sposób niż wprowadzenie do obrotu.
Utrwalenie utworu oznacza sporządzenie pierwszego nośnika materialnego zawierającego ów utwór. Zwielokrotnianie to wykonanie kolejnych egzemplarzy na podstawie istniejącego nośnika. Chodzi w szczególności o wytworzenie techniką drukarską czy reprograficzną (np. przez tworzenie kserokopii czy mikrofilmów) zapisu magnetycznego oraz zapisu cyfrowego.
Obrót oryginałem lub egzemplarzem utworu stanowi w szczególności wprowadzenie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy.
Za rozpowszechnianie utworu w inny sposób niż wprowadzenie do obrotu uznaje się publiczne wykonanie, nadawanie, reemitowanie oraz publiczne udostępnienie utworu w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym (będzie to np. umieszczenie utworu w internecie).
Katalog zawarty w art. 50 pr. aut. jest katalogiem otwartym. Tym samym mogą istnieć inne niż w nim wymienione pola eksploatacji.
Majątkowe prawa autorskie mogą wchodzić w skład przedsiębiorstwa, co wyraźnie wskazuje art. 551 pkt 7 k.c., a także mogą być wniesione do spółek tytułem wkładów.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK