| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Jaki sąd będzie właściwy i według jakiego prawa będzie orzekał w razie naruszenia praw autorskich w internecie?

Miejsce zamieszkania, obywatelstwo czy miejsce zwykłego pobytu stron jest bez znaczenia dla określenia prawa właściwego dla oceny naruszenia praw autorskich. Decydujące znaczenie ma miejsce dokonania naruszenia. Taka jest zasada ogólna. Problem dotyczy jednak stwierdzenia miejsca naruszenia praw autorskich w przypadku internetu. W szczególności dotyczy to deliktów wielomiejscowych, czyli zdelokalizowanych. Przykładem może być rozpowszechnianie utworów za pomocą sieci peer-to-peer (jest to program przeznaczony do ściągania i wymiany m.in. plików filmowych z internetu). Powstaje też pytanie, według jakiego prawa krajowego będziemy ustalać nie tylko kwestię naruszenia, ale i istnienia prawa autorskiego oraz jego zakresu. Przede wszystkim chodzi o ustalenie, czy w ogóle mamy do czynienia z utworem. W tej sprawie pojawiają się różne koncepcje. Podstawowe próby polegają na lokalizacji naruszenia w miejscu położenia serwera, miejscu wprowadzenia informacji (zdygitalizowanych utworów) do sieci komputerowych bądź w miejscu odebrania tych informacji. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, gdzie następuje podjęcie czynności prowadzących do dokonania naruszenia. Jeżeli ktoś narusza prawa autorskie w przy użyciu internetu, to gdzieś przygotowuje utwór do wprowadzenia go do sieci. Trzeba zlokalizować to naruszenie w tym miejscu i w konsekwencji przyjąć właściwość sądów i prawo tego państwa. Innym rozwiązaniem jest przyjęcie właściwości prawa miejsca szkody. Jednak uprawnieni z praw autorskich będą wtedy dążyć do lokalizacji szkody w miejscu dla nich dogodnym. Rozstrzygnięcie będzie zatem zależało od tego, co sąd rozumie przez miejsce szkody.
Warto zwrócić uwagę na projekt nowej ustawy prawa prywatnego międzynarodowego, który określa prawo właściwe dla praw własności intelektualnej, oraz projekt rozporządzenia wspólnotowego o prawie właściwym dla zobowiązań pozaumownych - tzw. Rzym II, które zawiera odrębne normy kolizyjne poświęcone naruszeniom praw własności intelektualnej.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK