| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Mój prokurent namawia mnie na podpisanie umowy dotyczącej licencji creative commons, tymczasem nie wiem dokładnie, na czym ten model polega. Co to właściwie jest?

Creative commons to otwarty model licencjonowania.
Umożliwia on twórcom wyznaczenie szerszych granic dozwolonego przez nich użytku niż zgodnie z zasadą wszelkie prawa zastrzeżone. Ten rodzaj licencji tworzy w obrębie systemu prawa autorskiego model alternatywny, który umożliwia przekazanie innym osobom części praw przysługujących autorowi. Uregulowany w ustawie system prawa autorskiego w wielu przypadkach nie służy bowiem dobrze ani twórcom, ani odbiorcom, ponieważ nadmiernie ogranicza dalsze tworzenie i korzystanie z dóbr kultury.
Licencje creative commons istnieją od czterech lat. W tym czasie miliony osób i wiele instytucji na całym świecie zdecydowało się zastosować ten sposób udostępniania praw autorskich. Jest nim dziś objętych m.in. ponad 150 milionów utworów dostępnych w internecie.
Creative commons opiera się na dobrowolnej decyzji posiadacza praw, który sam wybiera, w jakim stopniu chce udostępnić swoją twórczość. Sześć podstawowych licencji creative commons różni się między sobą warunkami, na jakich udostępniany jest utwór. Każda wymaga podawania, kto jest autorem utworu. Poza tym autor może wyrazić zgodę jedynie na użycie niekomercyjne lub zażądać, by utwory zależne były dostępne na tych samych warunkach lub przeciwnie, może udostępnić bez utworów zależnych. Spełniając warunki licencji, inni mogą swobodnie kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór.

Czy otwarty model licencjonowania dotyczy również oprogramowania komputerowego?

Licencje creative commons zostały stworzone z myślą o wszelkich rodzajach utworów, które podlegają ochronie praw autorskich - z wyjątkiem oprogramowania komputerowego. W ich przypadku zaleca się stosowanie licencji GNU General Public License, opracowanej przez Free Software Foundation (FSF). Licencje stworzone przez FSF mogą być zresztą stosowane do wszelkiego rodzaju utworów - przykładowo korzysta z nich Wikipedia. Ale GPL jest licencją podobną do licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa odbywa się tu na tych samych zasadach. Co więcej, trwają prace nad uczynieniem tych licencji kompatybilnymi.
Zaletą creative commons jest infrastruktura narzędzi i informacji ułatwiających korzystanie z licencji. Każda z sześciu ma postać umowy. Istnieją przy tym skróty tłumaczące laikom najważniejsze ich warunki. Wreszcie utwory dostępne on-line, a objęte licencją, mogą być wyposażone w metadane ułatwiające katalogowanie i automatyczne przetwarzanie treści.
Creative commons to międzynarodowe przedsięwzięcie. Obecnie licencje zostały przetłumaczone i dostosowane do prawodawstwa 35 systemów prawa krajowego. Dzięki temu licencjodawcy mogą zapoznać się z treścią umów we własnym języku i nawiązać współpracę z ekspertami specjalizującymi się w otwartym licencjonowaniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK