| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak spółka kapitałowa sprzedaje nieruchomość

Jak spółka kapitałowa sprzedaje nieruchomość

Teoretycznie zbywanie nieruchomości należących do spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych) nie powinno nastręczać trudności. W praktyce jednak problemy zdarzają się nader często. Przeszkody, z którymi spotykają się przedsiębiorcy planujący zbycie nieruchomości, miewają zarówno charakter proceduralny, jak i techniczny. I choć ich pokonanie nie jest najczęściej trudne, to jednak zawsze opóźnia to transakcję, a czasem nawet zniechęca kontrahenta.

Jakie przeszkody
 
Po to, by spółka z o.o. lub akcyjna mogła sprzedać nieruchomość, której jest właścicielem, w zasadzie wystarczy podjęcie uchwały przez odpowiedni organ, znalezienie nabywcy za ustaloną cenę i podpisanie umowy. Ale nie zawsze tak jest. Przeszkody natury proceduralnej pojawiają się, jeśli np. członkowie zarządu nie spełnili wszystkich wymagań formalnych, które nakłada na nich umowa spółki albo statut. Techniczne problemy powstają natomiast wtedy, kiedy np. spółka chce sprzedać nieruchomość gruntową, ale nie może jej zbyć w całości, ponieważ na części znajdują się budynki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu.
CO TO JEST NIERUCHOMOŚĆ
Definicja ustawowa. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, czyli grunty, jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 par. 1 kodeksu cywilnego).
 
Co spółka może zbyć
 
Jeżeli spółka (działając przez odpowiedni organ) uzna, że niektóre nieruchomości, które posiada, są jej zbędne, zawsze może podjąć decyzję o ich sprzedaży. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to własność czy użytkowanie wieczyste. Obydwa prawa są zbywalne.
Warto jednak pamiętać o pewnych szczególnych zasadach obowiązujących przy zbywaniu nieruchomości. I tak - zgodnie z art. 157 kodeksu cywilnego (k.c.) - własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. Nie ma natomiast przeszkód do zawarcia pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości. Jeżeli spółka zawarłaby taką umowę, do przeniesienia własności potrzebne będzie dodatkowe porozumienie stron, obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności ze sprzedającej spółki na kupującego.
Jeśli zaś chodzi o użytkowanie wieczyste, to trzeba pamiętać, że budynki i inne urządzenia wzniesione przez użytkownika wieczystego lub nabyte przez niego przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowią jego własność. I co ważne - mamy tu do czynienia z odrębną od gruntu własnością budynku. Własność ta jest jednak prawem ściśle związanym z użytkowaniem wieczystym. W związku z tym nie można zbyć samego budynku czy urządzenia bez prawa użytkowania gruntu (art. 235 k.c.) ani przenieść samego użytkowania wieczystego gruntu bez prawa własności budynków.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK