| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak spółka kapitałowa sprzedaje nieruchomość

Jak spółka kapitałowa sprzedaje nieruchomość

Teoretycznie zbywanie nieruchomości należących do spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych) nie powinno nastręczać trudności. W praktyce jednak problemy zdarzają się nader często. Przeszkody, z którymi spotykają się przedsiębiorcy planujący zbycie nieruchomości, miewają zarówno charakter proceduralny, jak i techniczny. I choć ich pokonanie nie jest najczęściej trudne, to jednak zawsze opóźnia to transakcję, a czasem nawet zniechęca kontrahenta.


Czy jest możliwość zabezpieczenia umowy sprzedaży nieruchomości, tak by zwiększyć szansę odzyskania pieniędzy w przypadku, gdyby dłużnik (kupujący od nas nieruchomość) nie wywiązał się z zobowiązania zapłaty ceny?
Jeżeli płatność nie następuje bezpośrednio przy sprzedaży nieruchomości albo kupujący uiszcza cenę sprzedaży w ratach, to z całą pewnością warto się zabezpieczyć. Może się bowiem okazać, że zostaniecie państwo bez nieruchomości i bez szansy odzyskania pieniędzy, za które ją sprzedaliście.
Najlepiej - jeszcze przed transakcją - zacząć od sprawdzenia stanu majątkowego kupującego. Dzięki temu sprzedawca uzyska informacje, czy kupujący jest wypłacalny i czy w związku z tym można zgodzić się na taką formę płatności.
Dobrym zabezpieczeniem jest też ustanowienie hipoteki na sprzedawanej nieruchomości. Może ona zabezpieczyć nie tylko zapłatę ceny, ale również odsetek czy innych dodatkowych kosztów. W razie obciążenia nieruchomości hipoteką wierzyciel, na rzecz którego jest ona ustanowiona, może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności bez względu na to, kto jest w aktualnie właścicielem obciążonej nieruchomości.
Hipoteka na sprzedawanej nieruchomości na rzecz sprzedającego (wierzyciela) może okazać się również bardzo korzystna w przypadku ogłoszenia upadłości kupującego. Zabezpieczona w ten sposób wierzytelność zostanie bowiem zaspokojona przed innymi wierzytelnościami niezabezpieczonymi rzeczowo.
Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem wierzytelności wynikającej z aktu notarialnego - umowy sprzedaży nieruchomości jest zawarte w umowie oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się przez niego egzekucji z art. 776 i 777 kodeksu postępowania cywilnego. Po zaopatrzeniu aktu notarialnego w klauzulę wykonalności stanowi on tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi. Uprawnia więc do skierowania do komornika wniosku o przeprowadzenie egzekucji.

Chcemy sprzedać naszą działkę innej spółce z o.o. Czy nabycie nieruchomości przez taką spółkę również wymaga zgody odpowiedniego organu (wiemy, że taka procedura dotyczy sprzedającego)?
Zgodnie z art. 228 k.s.h. nie tylko na zbycie, ale i na nabycie nieruchomości przez spółkę wymagana jest zgoda zgromadzenia wspólników. Wymóg ten będzie wyłączony tylko wtedy, kiedy umowa spółki stanowi inaczej, np. zwalnia z tego obowiązku albo wskazuje inny organ (nie zgromadzenie wspólników), który ma wyrazić zgodę.
Swoboda co do innego uregulowania w umowie spółki nie dotyczy nabycia dla spółki nieruchomości (albo udziału w nieruchomości), gdy zachodzą warunki zapisane w art. 229 k.s.h. Chodzi o sytuację, gdy umowa o nabycie dla spółki nieruchomości albo udziału w nieruchomości, lub środków trwałych za cenę przewyższającą jedną czwartą kapitału zakładowego, ale nie niższą niż 50 tys. zł zawierana jest przed upływem dwóch lat od zarejestrowania spółki.
W takiej sytuacji wymaganie uchwały wspólników nie może być zmienione w umowie spółki, a jedynie sama umowa o nabycie nieruchomości może być przewidziana już w umowie spółki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK