| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Tryb postępowania
 
Przedsiębiorca, przygotowując pozew, powinien zastanowić się nad wyborem trybu postępowania. Warto skorzystać z takiego, które kończy się wydaniem nakazu zapłaty. Jest to bowiem najszybszy sposób uzyskania tytułu prawnego pozwalającego skierować sprawę do komornika. Pobierane są też niższe opłaty sądowe niż w przypadku normalnego procesu.
NAKAZ W DWÓCH TRYBACH
Sąd może wydać nakaz zapłaty w:
- postępowaniu nakazowym i
- postępowaniu upominawczym.
Charakterystyczne w postępowaniu nakazowym jest to, że sąd na podstawie pozwu i dołączonych dokumentów wydaje bez rozprawy (na posiedzeniu niejawnym) i wysłuchania dłużnika orzeczenie, w którym poleca mu spełnić określone w pozwie świadczenie.
I postępowanie nakazowe, i upominawcze rozpoczynają się od wniesienia pozwu przez powoda. W obu przedsiębiorca może dochodzić roszczeń pieniężnych. Postępowania te różnią się jednak istotnymi szczegółami.
 
Postępowanie nakazowe
 
Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie. Jeśli więc wierzyciel chce, by jego sprawa była rozpatrywana w tym trybie, powinien to wyraźnie zaznaczyć pisząc „pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym”.
O wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można występować wtedy, kiedy na potwierdzenie zasadności dochodzonego roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych przedsiębiorca posiada określone dokumenty.
4 GRUPY KONIECZNYCH DOKUMENTÓW
Sąd wydaje nakaz zapłaty, gdy powód ma:
1. dokumenty urzędowe,
2. zaakceptowany przez dłużnika rachunek,
3. wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu,
4. zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty, zwrócone przez bank i niezapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Nakaz zapłaty wydawany jest także przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie budzi wątpliwości. Jeżeli roszczenia dochodzi bank - na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych.
Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych określonych w ustawie z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. nr 139, poz. 1323).
Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym czasie zarzuty. Jeśli pozwany nie wniesie w terminie zarzutów, wydany nakaz ma skutki prawomocnego wyroku.
Istotne dla wierzyciela powinno być to, że po uzyskaniu nakazu zapłaty już tego samego dnia może złożyć u komornika wniosek o wykonanie zabezpieczenia roszczenia. Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi bowiem tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Zabezpieczenie ma na celu zapewnienie skuteczności orzeczenia. Dzięki temu można zapobiec ukrywaniu majątku przez dłużnika.
Z chwilą uprawomocnienia się nakazu możliwe jest przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK