| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Na formularzach
Przedsiębiorcy, którzy planują wniesienie sprawy do sądu powinni pamiętać, że w przypadku niektórych spraw konieczne jest korzystanie z formularzy.
6 GRUP SPRAW, W KTÓRYCH POZEW SKŁADA SIĘ NA FORMULARZU
1. świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych
2. przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej
3. dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego
4. dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków
5. wywóz nieczystości
6. dostarczanie energii cieplnej
Katalog spraw formularzowych zawiera art. 1871 k.p.c.
Niemniej spory z umów masowych, wyszczególnione w art. 1871 z reguły kwalifikują się do obligatoryjnego postępowania uproszczonego (art. 5051 pkt 1). Dlatego praktycznie częściej stosowany jest art. 5052 (postępowanie uproszczone), także wymagający wniesienia pozwu na urzędowym formularzu.
Właściwość sądu
Pozew składa się we właściwym rzeczowo i miejscowo sądzie. Można to zrobić osobiście - w biurze podawczym tego sądu bądź wysłać go pocztą.
Sprawy gospodarcze, w tym rozpoznawane w postępowaniu nakazowym i upominawczym, należą do właściwości sądów okręgowych, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów rejonowych lub sądu antymonopolowego.
Do właściwości sądów rejonowych należą sprawy:
- w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza stu tysięcy złotych, w tym sprawy rozpoznawane w postępowaniu nakazowym i upominawczym,
- inne, przekazane tym sądom przez odrębne przepisy.
Jeśli natomiast chodzi o właściwość miejscową, to podstawową zasadą jest, że pozew składa się w sądzie, w którego okręgu pozwany ma swoje miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Powództwo o roszczenie majątkowe przeciwko przedsiębiorcy można wytoczyć przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli oczywiście roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału.
Powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.
Strony mogą również umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, o ile strony nie postanowiły inaczej. Strony mogą też ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK