| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Adres dłużnika
 
Jeśli dłużnikiem jest spółka handlowa (jawna, komandytowa, partnerska, komandytowo-akcyjna, z o.o. lub akcyjna), nie będzie problemów, ponieważ przedsiębiorcy ci są wpisywani do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zgodnie z art. 133 par. 2 k.p.c. pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego na podstawie odrębnych przepisów, doręcza się na adres podany w rejestrze, chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń. Jeśli ostatni wpisany adres został wykreślony jako niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy i nie zgłoszono wniosku o wpis nowego adresu, to ten, który został wykreślony, jest uważany za podany w rejestrze.
Ustawodawca przyjął domniemanie, że dane wpisane w rejestrze są prawdziwe (art. 17 ustawy o KRS). I jeśli nawet wpisano je niezgodnie ze zgłoszeniem przedsiębiorcy lub bez jego zgłoszenia, nie może on zasłaniać się wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze zarzutem, że dane rejestrowe są nieprawdziwe, jeśli zainteresowany nie wystąpił niezwłocznie z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu. Tak więc na skuteczność doręczeń w późniejszym postępowaniu sądowym nie będzie miało wpływu to, że np. dłużnik zmienił siedzibę lub nagle zniknął. Tym samym doręczenie pisma procesowego na adres wskazany w rejestrze wyłącza możliwość bronienia się przez pozwanego argumentem, że nie dostał pisma, ponieważ zostało ono źle zaadresowane.
Żeby uzyskać adres lub inne dane dłużnika, wystarczy wystąpić do rejestru przedsiębiorców po odpowiedni odpis. Można go uzyskać we wszystkich oddziałach Centralnej Informacji KRS. Wniosek o jego wydanie składa się na urzędowym formularzu. Formularze dostępne są w siedzibach oddziałów Centralnej Informacji lub na stronie internetowej www.ms.gov.pl. Wniosek taki musi być wcześniej należycie opłacony.
W gorszej sytuacji jest przedsiębiorca, którego dłużnik jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej. W pozwie trzeba bowiem podać adres zamieszkania takiego jednoosobowego przedsiębiorcy. Artykuł 25 k.c. wskazuje, że miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
 
Ze zbioru PESEL
 
Nie zawsze adres przedsiębiorcy będzie się pokrywał z podanym w ewidencji działalności gospodarczej. Żeby więc go ustalić, można zwrócić się o udostępnienie danych ze zbioru PESEL.
Znajdują się tam informacje na temat zameldowania danej osoby na pobyt stały i czasowy. W celu ich uzyskania należy złożyć odpowiedni wniosek do Wydziału Udostępniania Informacji Centralnego Biura Adresowego MSWiA. Wniosek o udostępnienie danych powinien zawierać:
- podstawę prawną upoważniającą do otrzymania danych lub uzasadnioną potrzebę żądania udostępnienia danych,
- nazwę podmiotu ubiegającego się o udostępnienie danych, adres jego siedziby lub nazwisko i imię wnioskodawcy oraz adres miejsca zamieszkania,
- nazwę organu, do którego jest kierowany wniosek, i oznaczenie zbioru, z którego będą udostępnione dane,
- informacje o osobie umożliwiające wyszukanie w zbiorze żądanych danych,
- zakres żądanych danych.
Wzór wniosku można znaleźć na stronie internetowej www.mswia.gov.pl.
Opłatę za udostępnienie jednostkowych danych zgromadzonych w zbiorze meldunkowym, zbiorze PESEL, ustala się w wysokości 4 proc. kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, określonego w przepisach odrębnych. Dowód wniesienia opłaty należy dołączyć do wniosku.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK