| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Sprawy gospodarcze
 
Zgodnie z art. 4791 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, a także sprawy:
- ze stosunku spółki,
- przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku,
- należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym,
- przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień umownych za niedozwolone.
Sprawy tego rodzaju rozpoznawane są przez sądy gospodarcze. Należą do postępowania odrębnego, które jest szczególnym trybem procesu, uwzględniającym ich specyfikę. W postępowaniu odrębnym w pierwszej kolejności mają zastosowanie przepisy właściwe dla tego postępowania, a dopiero w razie braku szczególnych uregulowań - przepisy ogólne o procesie, jeżeli oczywiście nie pozostają w sprzeczności z przepisami regulującymi postępowanie odrębne.
Przepisy właściwe dla postępowania w sprawach gospodarczych nie będą miały zastosowania w sprawach, w których przynajmniej jedną ze stron jest:
- osoba fizyczna prowadząca osobiście niewymagającą zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego działalność gospodarczą, z której zarobek stanowi dodatkowe źródło dochodu,
- indywidualny rolnik w związku z prowadzoną przez niego działalnością wytwórczą, dotyczącą produkcji roślinnej, zwierzęcej, ogrodnictwa i sadownictwa.
 
Od czego zacząć
 
Zanim przedsiębiorca zdecyduje się wystąpić do sądu, powinien zebrać wszystkie dokumenty potwierdzające istnienie długu - umowy, faktury, rachunki, dowody wydania towaru itp. Będą one stanowić nie tylko dowód w sprawie, ale pomogą też ustalić dokładne dane kontrahenta - jego formę prawną, brzmienie firmy, adres. Informacje te są niezbędne do sporządzenia pozwu, przydadzą się także w późniejszym postępowaniu egzekucyjnym.
W większości przypadków zebranie podstawowych danych nie powinno nastręczać kłopotów. Wystarczy przepisać je z umowy czy faktury. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ustalenie np. adresu dłużnika nie jest sprawą prostą.
 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »