| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Zapłaty z weksla może pan dochodzić w postępowaniu nakazowym. Jest ono stosunkowo szybkie i tanie, z uwagi na uproszczony tryb rozpatrywania spraw i konieczność uiszczenia jedynie części wartości normalnego wpisu.
Zgodnie z art. 371 par. 1 k.p.c. powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla można wytoczyć przed sąd miejsca jego płatności. Gdy jest kilku zobowiązanych z weksla, można ich łącznie pozwać przed sąd miejsca płatności lub sąd właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego.
Do pozwu powinien być dołączony oryginał weksla (jeżeli zabezpieczeniem był weksel in blanco, to również deklaracja wekslowa (o ile była sporządzona - a powinna) oraz dowód zawiadomienia dłużnika o wypełnieniu weksla, jak również wezwanie do zapłaty.
Sąd zbada przede wszystkim treść weksla. Proszę pamiętać, że brak któregokolwiek z wymaganych prawem elementów tego papieru powoduje jego nieważność. Wydanie nakazu zapłaty nie jest wówczas możliwe i sprawa kierowana jest do postępowania zwykłego. Z tym zaś wiąże się konieczność uiszczenia przez powoda pozostałej części wpisu.
Sąd nie musi badać z urzędu, czy weksel in blanco został wypełniony zgodnie z dołączoną do niego deklaracją wekslową. Ewentualne zastrzeżenia pozwany powinien podnieść w zarzutach od nakazu zapłaty.
Jeżeli zdarzyłoby się tak, że spóźniłby się pan z dochodzeniem swojej należności i roszczenie uległoby przedawnieniu, to musiałby pan dodatkowo dołączyć do pozwu dokumenty urzędowe lub prywatne stanowiące dowód przerwy lub zawieszenia biegu przedawnienia, jeżeli taka rzecz by się zdarzyła.
Proszę więc pamiętać, że prawo dochodzenia pieniędzy od dłużnika będącego wystawcą lub poręczycielem weksla własnego przedawnia się z upływem trzech lat licząc od daty płatności weksla. Należności od indosantów można natomiast dochodzić w ciągu roku, licząc od dnia protestu dokonanego w należytym czasie, a w przypadku zastosowania klauzuli „bez kosztów”, licząc od dnia płatności weksla.
Gdy sąd uzna, że wszystko jest w porządku, tzn. pozew odpowiada wymaganiom formalnym, został należycie opłacony oraz weksel i inne dokumenty udowadniają dochodzone roszczenie, na posiedzeniu niejawnym sąd wyda nakaz zapłaty. Orzeknie w nim, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości, wraz z kosztami, albo może wnieść w tym terminie zarzuty (art. 491 par. 1 k.p.c.). W przypadku terminowego wniesienia zarzutów wyznaczana jest rozprawa. Po jej przeprowadzeniu sąd wydaje wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy albo go uchyla i orzeka o żądaniu pozwu. Może też postanowieniem pozew odrzucić lub postępowanie umorzyć.
Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd może jednak na wniosek pozwanego wstrzymać jego wykonanie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK