| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Normalne postępowanie
Jeśli nie uda się przedsiębiorcy wierzycielowi skorzystać z procedur uproszczonych, nie pozostaje mu nic innego, jak rozpocząć normalne postępowanie sądowe. Ale i ono ma zalety. Przebiega bowiem bez ograniczeń nałożonych na postępowania uproszczone. Tym samym powód ma tu największe szanse na obronę własnych roszczeń. Niestety, postępowanie sądowe w zwyczajnym trybie trwa dłużej i jest droższe.
 
Opłata wpisowa
 
Strona wnosząca pozew ma obowiązek uiścić wpis sądowy, którego wysokość zależy od wartości przedmiotu sporu. Opłaty sądowe uiszcza się w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący właściwego sądu albo w formie wpłaty gotówkowej, w kasie sądu. Numery rachunków bieżących dochodów sądów nieodpłatnie udostępnia i aktualizuje Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej pod adresem www.ms.gov.pl., a także na tablicy ogłoszeń w budynku sądowym.
Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do pozwu.
Wprowadzony ustawą o kosztach sądowych do k.p.c. art. 1302 upoważnia sąd do zwrotu bez wezwania o uiszczenie opłaty pisma wniesionego przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, jeżeli nie zostało należycie opłacone i jeśli pismo to podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej, obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.
Na równi z pełnomocnikami traktowani są przedsiębiorcy, którzy sami, bez pomocy prawnika, wnoszą pisma procesowe do sądu. Sąd wydaje jednak zarządzenie o zwrocie pisma przedsiębiorcy, określając wysokość należnej opłaty stosunkowej, a także wskazuje skutki ponownego wniesienia pisma. Po uiszczeniu właściwej opłaty pismo wywoła skutki od dnia, w którym zostało wniesione po raz pierwszy.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK