| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Normalne postępowanie
Jeśli nie uda się przedsiębiorcy wierzycielowi skorzystać z procedur uproszczonych, nie pozostaje mu nic innego, jak rozpocząć normalne postępowanie sądowe. Ale i ono ma zalety. Przebiega bowiem bez ograniczeń nałożonych na postępowania uproszczone. Tym samym powód ma tu największe szanse na obronę własnych roszczeń. Niestety, postępowanie sądowe w zwyczajnym trybie trwa dłużej i jest droższe.
 
Opłata wpisowa
 
Strona wnosząca pozew ma obowiązek uiścić wpis sądowy, którego wysokość zależy od wartości przedmiotu sporu. Opłaty sądowe uiszcza się w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący właściwego sądu albo w formie wpłaty gotówkowej, w kasie sądu. Numery rachunków bieżących dochodów sądów nieodpłatnie udostępnia i aktualizuje Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej pod adresem www.ms.gov.pl., a także na tablicy ogłoszeń w budynku sądowym.
Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do pozwu.
Wprowadzony ustawą o kosztach sądowych do k.p.c. art. 1302 upoważnia sąd do zwrotu bez wezwania o uiszczenie opłaty pisma wniesionego przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, jeżeli nie zostało należycie opłacone i jeśli pismo to podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej, obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.
Na równi z pełnomocnikami traktowani są przedsiębiorcy, którzy sami, bez pomocy prawnika, wnoszą pisma procesowe do sądu. Sąd wydaje jednak zarządzenie o zwrocie pisma przedsiębiorcy, określając wysokość należnej opłaty stosunkowej, a także wskazuje skutki ponownego wniesienia pisma. Po uiszczeniu właściwej opłaty pismo wywoła skutki od dnia, w którym zostało wniesione po raz pierwszy.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK