| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Znaki towarowe są ważną częścią majątku przedsiębiorcy. Pozwalają też budować renomę przedsiębiorstwa. Dlatego nawet właściciele małych firm powinni zastanowić się, czy nie opłaca im się zainwestować w ochronę wartości, na które często pracowali latami, a które niezarejestrowane w Warszawie i w Alicante mogą być prawie bezkarnie używane przez konkurentów polskich lub zagranicznych.

Korzyści
 
Wspólnotowy znak towarowy przyznaje właścicielowi wyłączne prawa do tego znaku. Właściciel jest uprawniony do zakazania wszelkim stronom trzecim, które nie posiadają jego zgody, używania w obrocie handlowym oznaczenia identycznego z zarejestrowanym znakiem dla towarów lub usług identycznych z tymi, dla których wspólnotowy znak towarowy jest zarejestrowany. Właściciel może zakazać oznaczenia, w przypadku którego z powodu jego identyczności lub podobieństwa do wspólnotowego znaku towarowego oraz identyczności lub podobieństwa towarów lub usług, istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd opinii publicznej. Takie prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd obejmuje również ewentualność skojarzenia oznaczenia ze znakiem towarowym. Właścicielowi przysługuje również ochrona w przypadku użycia oznaczenia identycznego lub podobnego do wspólnotowego znaku towarowego w odniesieniu do towarów lub usług, które nie są podobne do tych, dla których zarejestrował wspólnotowy znak towarowy, gdy cieszy się on renomą we Wspólnocie i gdy używanie tego oznaczenia bez uzasadnionej przyczyny powoduje nienależną korzyść lub jest szkodliwe dla odróżniającego charakteru lub renomy wspólnotowego znaku towarowego. Właściciel uprawniony jest do zakazania działań polegających na umieszczaniu oznaczeń na towarach lub na ich opakowaniach, oferowania towarów, wprowadzania ich do obrotu lub ich magazynowania w tym celu pod takim oznaczeniem lub oferowania i świadczenia usług pod tym oznaczeniem, używania oznaczenia w dokumentach handlowych i w reklamie.
MONOPOL NA ZNAK WSPÓLNOTOWY
Wspólnotowy znak towarowy ma - podobnie jak zastrzeżony wyłącznie na terytorium RP - charakter monopolu.
SKUTECZNOŚĆ PRAWA
Prawo do znaku jest skuteczne wobec osób trzecich z chwilą zarejestrowania znaku, czyli od rejestracji właściciel znaku może domagać się od wszystkich innych osób zaprzestania używania jego znaku.
Wspólnotowy znak towarowy nie ma charakteru absolutnego. Jego właściciel nie może zakazać osobie trzeciej używania w obrocie:
- jej nazwiska (nazwy) ani adresu;
- oznaczeń dotyczących rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia, wartości, pochodzenia geograficznego, czasu produkcji towaru lub świadczenia usługi lub innych właściwości towarów lub usług;
- znaku towarowego, gdy jest to konieczne dla wskazania przeznaczenia towarów lub usług, w szczególności będących akcesoriami lub częściami zapasowymi, pod warunkiem że używa ich zgodnie z uczciwymi praktykami w przemyśle i handlu.
 
Zgłaszanie
 
Zgłoszenie wspólnotowego znaku towarowego - w zależności od wyboru zgłaszającego - może nastąpić bezpośrednio w OHIM, bądź w centralnym urzędzie zajmującym się ochroną własności przemysłowej w państwie członkowskim lub w Urzędzie Znaków Towarowych Beneluksu. Oznacza to, że w Polsce można zgłosić wspólnotowy znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Takie zgłoszenie wywołuje taki sam skutek, jak gdyby zostało dokonane tego samego dnia w OHIM.
Zgłoszenie musi spełniać odpowiednie warunki formalne. W szczególności powinno zawierać wniosek o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego, informacje identyfikujące zgłaszającego, wykaz towarów lub usług w odniesieniu do których wnioskuje się o rejestrację, przedstawienie znaku towarowego.
Zgłoszenie takie podlega opłacie. Jeżeli dokona się go w OHIM on-line, opłata urzędowa wynosi 750 euro - do trzech klas towarowych plus 150 eruo za każdą dodatkową. Zgłoszenia w OHIM za pomocą standardowego formularza i przesłanie go faksem lub pocztą kosztuje odpowiednio 900 euro - do trzech klas towarowych plus 150 euro za każdą dodatkową klasę.
ZAKRES TERYTORIALNY
Ochrona wspólnotowego znaku towarowego rozciąga się na 27 państw członkowskich UE.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK