| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Znaki towarowe są ważną częścią majątku przedsiębiorcy. Pozwalają też budować renomę przedsiębiorstwa. Dlatego nawet właściciele małych firm powinni zastanowić się, czy nie opłaca im się zainwestować w ochronę wartości, na które często pracowali latami, a które niezarejestrowane w Warszawie i w Alicante mogą być prawie bezkarnie używane przez konkurentów polskich lub zagranicznych.

Ograniczenia prawa
 
Prawo używania znaku towarowego nie jest prawem o charakterze absolutnym. Ma ograniczenia. Zgodnie z art. 156 ust. 1 prawa własności przemysłowej nie można zakazać osobom trzecim używania w obrocie:
- ich nazwisk lub adresu;
- oznaczeń znaku wskazujących w szczególności cechy i charakterystykę towarów, ich rodzaj, ilość, jakość, przeznaczenie, pochodzenie geograficzne, datę wytworzenia lub okres przydatności;
- znaku zarejestrowanego lub do niego podobnego, jeżeli jest to konieczne dla wskazania przeznaczenia towaru, zwłaszcza gdy chodzi o oferowane części zamienne, akcesoria lub usługi;
- zarejestrowanego oznaczenia geograficznego, jeżeli osobie trzeciej przysługuje prawo do jego używania.
Nie mieści się w zakresie dozwolonego używania cudzego znaku towarowego lub znaku do niego podobnego wierne odtworzenie formy przedstawionej zarejestrowanego znaku producenta na towarze, którego wytwórcą lub wprowadzającym do obrotu jest osoba trzecia nieposiadająca prawa do tego znaku. Nie jest również dozwolone użycie przez osobę trzecią znaku podobnego w takim stopniu, że istnieje ryzyko pomyłki co do pochodzenia towaru.
Korzystanie z cudzego znaku towarowego w celu wskazania przeznaczenia towaru, zwłaszcza gdy chodzi o oferowane części zamienne, akcesoria lub usługi, musi być oceniane przez pryzmat niezbędności należytego informowania odbiorców o naturze lub o cechach towaru czy o przeznaczeniu części zamiennej. Używanie cudzego znaku wymaga jednak w takiej sytuacji rzetelnego oddania rzeczywistych stosunków pomiędzy uprawnionym a korzystającym z cudzego znaku; istotne jest w szczególności wskazanie producenta towaru. Na towarze powinny być umieszczone oprócz znaku producenta czy innego podmiotu uprawnionego także kolejne oznaczenia, pozwalające odróżnić towar.
Prawo ochronne nie obejmuje sytuacji, w których używający uprzedni używał wcześniej w dobrej wierze zarejestrowanego znaku towarowego. Używającym uprzednim będzie podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze i ograniczoną wyłącznie do rynku lokalnego, a używanie przez niego znaku towarowego rozpoczęło się jeszcze przed zarejestrowaniem tego znaku przez uprawnionego. Używający uprzedni ma prawo do dalszego bezpłatnego używania znaku, jednak w nie większym niż dotąd zakresie. Może on również wpisać prawo określone w art. 160 ust. 1 prawa własności przemysłowej do rejestru znaków towarowych.
TRZEBA UŻYWAĆ PRZEZ PIĘĆ LAT
Podmiot uprawniony nie może również skutecznie zakazać osobom trzecim posługiwania się zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem do niego podobnym, jeżeli znak towarowy nie był używany przez niego nieprzerwanie przez pięć lat.
Prawo ochronne na znak towarowy nie rozciąga się na działania dotyczące towarów ze znakiem, polegające między innymi na oferowaniu tych towarów do sprzedaży lub dalszym wprowadzaniu do obrotu towarów oznaczonych tym znakiem, jeżeli towary zostały uprzednio wprowadzone do obrotu na terytorium Polski przez uprawnionego lub za jego zgodą. Nie można również mówić o naruszeniu prawa ochronnego na znak towarowy w przypadku importu oraz innych działań dotyczących towarów uprzednio wprowadzonych do obrotu na terytorium Polski przez uprawnionego lub za jego zgodą, jeżeli towary te zostały uprzednio wprowadzone do obrotu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego przez uprawnionego lub za jego zgodą. Jedynie gdy istnieją uzasadnione względy, w szczególności jeśli po wprowadzeniu do obrotu zmieni się lub pogorszy stan towarów, uprawniony może skutecznie sprzeciwić się dalszej ich dystrybucji.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK