| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Znaki towarowe są ważną częścią majątku przedsiębiorcy. Pozwalają też budować renomę przedsiębiorstwa. Dlatego nawet właściciele małych firm powinni zastanowić się, czy nie opłaca im się zainwestować w ochronę wartości, na które często pracowali latami, a które niezarejestrowane w Warszawie i w Alicante mogą być prawie bezkarnie używane przez konkurentów polskich lub zagranicznych.

Zgodnie z art. 120 ust. 1 i 2 prawa własności przemysłowej znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które da się przedstawić w sposób graficzny i pozwala na odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego. Może to być m.in. rysunek, wyraz itp.
W świetle przepisów p.w.p. pana konkurenci nie naruszają pana prawa do wyłączności stosowania znaku towarowego Świeży chleb od Jerzego Nowaka. Wątpliwa jest natomiast zgodność z prawem decyzji Urzędu Patentowego ustalającej prawa ochronne na pana znak towarowy. Rysunek bochenka jest bowiem pospolitym znakiem graficznym, zaś zwrot świeży chleb określa tylko rodzaj i jakość produktu i ma charakter upowszechnionego sloganu (podobnie jak np. świeże jaja). Określenie od Jerzego Nowaka można uznać za mówiący o pochodzeniu produktu.
Zgodnie z art. 129 ust. 1 pkt 2 p.w.p. nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, które nie mają znamion dostatecznie odróżniających. A za takie, w świetle art. 129 ust. 2 pkt 2 i 3 p.w.p. uważa się m.in. te, które są zwyczajowo używane lub składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania m.in. rodzaju towaru, jakości, jego pochodzenia. Wyjątkowo takie oznaczenie może być chronione, jeśli przed datą zgłoszenia znaku towarowego w UP znak ten nabrał w następstwie używania charakteru odróżniającego w przeciętnych warunkach obrotu (art. 130 p.w.p.). Jeśli badania społeczne wykazałyby, że stosowane przez pana oznaczenie powoduje, że konsumenci wśród dostępnych chlebów identyfikują chleb od Jerzego Nowaka, wówczas zasadne byłoby objęcie stosowanego przez pana oznaczenia ochroną przewidzianą w p.w.p.
Konkurenci nie naruszają jednak pana prawa, oznaczając swoje towary w sposób przez pana opisany. Sąd Najwyższy w wielu orzeczeniach wskazywał, że forma oznaczenia, będąca odzwierciedleniem towaru i uwarunkowana wyłącznie jego właściwościami, nie stanowi o nabyciu przez znak zdolności odróżniającej, która jest warunkiem prawa do ochrony oznaczenia (wyrok SN z 8 stycznia 2003 r., sygn. akt II RN 240/01). Oceniając, czy inny podmiot posługuje się cudzym znakiem towarowym, należy brać pod uwagę określony znak słowno-graficzny jako całość, a nie wyłącznie jedno ze słów, które stanowi tylko jeden z jego elementów (orzeczenie SN z 11 marca 1999 r., sygn. akt III RN 136/98). Wspólne elementy obu znaków pana i konkurenta, czyli rysunek bochenka i słowa świeży chleb, są w obrocie powszechnie używane dla określenia rodzaju i właściwości produktu. Dlatego nie podlegają ochronie, a podobieństwo elementów w obu znakach jest bez znaczenia. Jedynym wyróżnikiem w obu znakach są zwroty od Jerzego Nowaka i od braci Piekarskich. Oceniając znak pana konkurenta jako całość, należy więc dojść do wniosku, że wystarczająco odróżnia się od oznaczenia pana towarów, gdyż wyraźnie wskazuje na innego producenta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK