| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Znaki towarowe są ważną częścią majątku przedsiębiorcy. Pozwalają też budować renomę przedsiębiorstwa. Dlatego nawet właściciele małych firm powinni zastanowić się, czy nie opłaca im się zainwestować w ochronę wartości, na które często pracowali latami, a które niezarejestrowane w Warszawie i w Alicante mogą być prawie bezkarnie używane przez konkurentów polskich lub zagranicznych.

Cofnięta rejestracja
 
Rejestracja wspólnotowego znaku towarowego może zostać uznana za niebyłą, jeżeli została dokonana z naruszeniem postanowień Rozporządzenia Nr 40/94 lub wnioskodawca działał w złej wierze w chwili składania wniosku o rejestrację. Rozporządzenie Nr 40/94 zawiera szczegółowe postanowienia dotyczące wniosku oraz procedury i sposobu postępowania w sprawach mających na celu uznanie rejestracji za niebyłą.
 
Znak zbiorowy
 
Rozporządzenie Nr 40/94 dopuszcza także możliwość rejestracji zbiorowego wspólnotowego znaku towarowego, np. w odniesieniu do stowarzyszeń producenckich, stowarzyszeń usługodawców, sprzedawców, którzy w świetle stosowanego wobec nich prawa mogą być posiadaczami praw i obowiązków, zawierać umowy. Zbiorowy wspólnotowy znak towarowy może wskazywać pochodzenie geograficzne produktów lub usług. Wnioskodawca zbiorowego wspólnotowego znaku towarowego powinien przedstawić we wskazanym terminie regulamin posługiwania się znakiem.
 
Właściwe sądy
 
Właściwe do rozpatrywania spraw o naruszenie znaków wspólnotowych są specjalnie do tego celu wyznaczone przez państwa członkowskie sądy w sprawach wspólnotowych znaków towarowych. Są to zazwyczaj jeden lub dwa sądy w każdym kraju. Pozwala to na specjalizację i ujednolicenie orzecznictwa. Sądy te stosują przede wszystkim przepisy rozporządzenia. Działają jednak w systemie prawnym swego państwa i na podstawie lokalnej procedury.
Powództwo o naruszenie można wnieść w kraju siedziby pozwanego lub w miejscu popełnienia naruszenia. Przed każdym sądem istnieje możliwość uzyskania orzeczenia zakazującego używania znaku w całej Wspólnocie.
 
 

Joanna Wysocka
 

Gazeta Prawna Nr 16/2007 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2007-01-23
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK