| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak odzyskać dług

Jak odzyskać dług

O tym, że nie jest łatwo odzyskać dług od niesolidnego kontrahenta, wie każdy przedsiębiorca. Żeby jednak skutecznie dochodzić należności, nie zawsze trzeba kierować sprawę do sądu. Czasem inne rozwiązania dopuszczone przez prawo mogą okazać się skuteczniejsze.

Firma windykacyjna
 
Jeżeli przedsiębiorca nie chce, albo nie może, np. z braku czasu sam dochodzić swojej wierzytelności, wolno mu skorzystać z usług firmy windykacyjnej.
Przedmiotem działalności takich przedsiębiorców jest nie tylko odzyskiwanie przeterminowanych należności pieniężnych, ale również pomoc w negocjacjach z dłużnikiem co do sposobu spłaty zaległych zobowiązań.
Działanie firmy windykacyjnej wygląda tak:
- windykacja przedsądowa - odnalezienie dłużnika, ustalenie jego stanu posiadania, negocjacje w sprawie spłaty zadłużenia;
- windykacja sądowa - przygotowanie dokumentów niezbędnych do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
- odzyskanie należności - po uzyskaniu tytułu wykonawczego są to albo działania polubowne (porozumienie w sprawie spłaty długu), albo monitoring czynności egzekucyjnych prowadzonych przez komornika i współdziałanie z nim.
Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, powinien sprawdzić z kim ma do czynienia. Powinien to być przedsiębiorca prowadzący normalną działalność gospodarczą. Ryzyko natrafienia na oszusta jest więc takie samo, jak przy każdej innej transakcji. Nie można dać się skusić krótkim terminom wykonania zlecenia lub szczególnie niskimi opłatami. Nie jest bowiem możliwe odzyskanie długu, na którego spłatę przedsiębiorca czeka kilka miesięcy, w ciągu kilku dni. Dlatego jeszcze przed złożeniem zlecenia należy poprosić o informację o samej firmie, z której usług wierzyciel chce skorzystać. Warto też sprawdzić, jak długo windykator działa na rynku i z jakich korzysta metod. Trafiają się bowiem i tu zwykli oszuści, którzy za pobrane z góry wynagrodzenie po jakimś czasie informują wierzyciela, że dług jest nieściągalny. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc uzyskanie rekomendacji firmy windykacyjnej od kogoś, kto już korzystał z jej usług.
Koszty związane z działaniem firm windykacyjnych kształtują się różnie. Każdorazowo są one ustalane indywidualnie i uzależnione są od zakresu współpracy, a przede wszystkim od tego, czy zlecenie ma charakter jednorazowy czy stały.
Z pewnością najkorzystniejsza jest oferta firmy, która pobiera opłatę za podjęte działania w formie prowizji określonej procentowo w stosunku do odzyskanej należności, nie wymagając żadnych opłat wstępnych.
Ta forma zapłaty za usługi nie wymaga ponoszenia kosztów przez wierzyciela do momentu odzyskania środków przez dłużnika, ponadto motywuje firmę windykacyjną do skutecznego działania.
 
Internetowe giełdy wierzytelności
 
Jest to kolejny sposób odzyskiwania należności przez działania windykacyjne połączone z wystawieniem długu na sprzedaż.
Podstawą prawną umieszczenia długu na giełdzie wierzytelności w celu jego sprzedaży (gdy dłużnikiem jest podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna) jest art. 3 ustawy z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (Dz.U. nr 50, poz. 424 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem, udostępnianie informacji gospodarczych osobom trzecim nieoznaczonym w chwili przeznaczania tych informacji do udostępniania następuje wyłącznie za pośrednictwem biur informacji gospodarczej, chyba że udostępnianie takie następuje w celu sprzedaży wierzytelności przez ogłoszenie publiczne, albo gdy przepisy prawa przewidują inny tryb udostępniania danych.
Internetowa giełda wierzytelności to propozycja dla przedsiębiorców, dla których nawet niewielkie nieodzyskane należności są dużym obciążeniem, a jednocześnie nie stać ich na złożenie pozwu i proces.
Internetowa giełda wierzytelności łączy działania windykacyjne, zmierzające do odzyskania długu, z możliwością odsprzedaży tej wierzytelności przez tę właśnie internetową giełdę. W pierwszej fazie dłużnik jest wzywany listownie i telefonicznie do zwrotu należności, następnie jego dług trafia na internetową giełdę wierzytelności i zostaje upubliczniony. Wgląd do niego mają wszyscy użytkownicy internetu, w tym także kontrahenci, dostawcy oraz klienci dłużnika. Dług wystawiony na giełdzie w każdej chwili może zostać sprzedany zainteresowanemu nim nabywcy.
UŻYTECZNE ADRESY
Niektóre internetowe giełdy:
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK