| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak odzyskać dług

Jak odzyskać dług

O tym, że nie jest łatwo odzyskać dług od niesolidnego kontrahenta, wie każdy przedsiębiorca. Żeby jednak skutecznie dochodzić należności, nie zawsze trzeba kierować sprawę do sądu. Czasem inne rozwiązania dopuszczone przez prawo mogą okazać się skuteczniejsze.

Porozumienie w sprawie spłaty należności
 
Czasem kontrahent zalega z zapłatą nie dlatego, że jest nieuczciwy lub kwestionuje dług, lecz dlatego, że popadł w złą sytuację finansową. Wówczas zamiast kierować sprawę do sądu warto spróbować dogadać się z dłużnikiem.
Zawarcie porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia nie tylko uchroni i dłużnika, i wierzyciela przed kosztami postępowania sądowego, może też uratować dobre stosunki handlowe.
Porozumienie najlepiej zawrzeć w formie pisemnej. Muszą z niego jasno wynikać obowiązki dłużnika co do sposobu i terminu wypełnienia zobowiązania. Należy również zadbać, by było prawidłowo podpisane, tzn. przez osoby uprawnione do reprezentowania danego podmiotu.
Strony porozumienia powinny starać się ustalić optymalne warunki spłaty. Nie ma co wyznaczać zbyt krótkich terminów, jeśli wiadomo, że byłyby nierealne dla dłużnika. Wierzyciel może zgodzić się na przesunięcie daty spłaty, rozłożyć ją na raty lub nawet umorzyć część długu (np. odsetki). W zamian może żądać ustanowienia zabezpieczeń wierzytelności. Gdyby dłużnik nie wywiązał się z porozumienia, będzie ono pomocne w skutecznym dochodzeniu roszczeń. Może znacznie skrócić dalszą procedurę.
Dobrym zabezpieczeniem jest np. zgoda dłużnika na dobrowolne poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego, weksel lub hipoteka ustanowiona na jego nieruchomości.
Porozumienie w sprawie spłaty ma jeszcze tę zaletę, że stanowi potwierdzenie istnienia zobowiązania i może być bardzo przydatne w przypadku postępowania przed sądem. Będzie stanowiło dowód, że dłużnik uznaje dług do wysokości określonej w porozumieniu, a to z kolei pozwoli dochodzić należności w postępowaniu nakazowym.
Zgodnie bowiem z art. 485 par. 1.k.p.c. sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione m.in. dołączonym do pozwu zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem lub wezwaniem go do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK