| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak odzyskać dług

Jak odzyskać dług

O tym, że nie jest łatwo odzyskać dług od niesolidnego kontrahenta, wie każdy przedsiębiorca. Żeby jednak skutecznie dochodzić należności, nie zawsze trzeba kierować sprawę do sądu. Czasem inne rozwiązania dopuszczone przez prawo mogą okazać się skuteczniejsze.

Od czego zacząć
 
Z całą pewnością trzeba zebrać jak najwięcej informacji na temat dłużnika. Źródeł może być wiele, ale najlepiej zacząć sprawdzanie od powszechnie dostępnych publicznych rejestrów, czyli:
- gminnej ewidencji działalności gospodarczej,
- rejestru dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Warto odwiedzić też księgi wieczyste. Dzięki temu wierzyciel uzyskuje informację na temat posiadanych przez dłużnika nieruchomości i ewentualnego obciążenia. Ponadto, o pewne informacje na temat przedsiębiorcy można zwrócić się do organów skarbowych i ZUS.
Są też bardziej kosztowne metody - można skorzystać z usług firm, które zajmują się wywiadem gospodarczym albo z usług biur informacji gospodarczej - w których przedsiębiorca dowie się o ewentualnym zadłużeniu kontrahenta.
Wiele cennych informacji zawiera też internet. Sporo mogą wiedzieć podmioty, które współpracowały już z przedsiębiorcą.
Zebrane informacje pomogą zdecydować się na jak najkorzystniejszy wariant postępowania. Może się okazać, że z uwagi na sytuację finansową dłużnika wniesienie sprawy do sądu nie ma sensu i narazi tylko wierzyciela na niepotrzebne koszty, a dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie np. zbycie wierzytelności.
 
Trzeba przypomnieć o długu
 
Jeżeli kontrahent spóźnia się z zapłatą, należy zacząć od monitów.
Czasem wystarczy zwykłe wezwanie do zapłaty zawierające ostrzeżenie, że sprawa może zostać skierowana na drogę sądową, żeby dłużnik przypomniał sobie o zaległości.
Wezwanie do zapłaty powinno mieć odpowiednią treść. Każdy podmiot gospodarczy, który domaga się spłaty, musi udzielić w nim rzetelnej i pełnej informacji na temat długu. Niespełnienie wszystkich warunków prawidłowego wezwania do zapłaty może stanowić podstawę odmowy spłaty zadłużenia w terminie wyznaczonym przez wzywającego, a tym samym przedłużyć etap polubownego odzyskiwania należności.
Biorąc pod uwagę powyższe, dobrze przygotowane wezwanie do zapłaty powinno zawierać:
- prawidłowe i pełne oznaczenie podmiotu wzywającego do zapłaty (z podaniem nazwy, siedziby, adresu, numeru w ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, NIP, ewentualnie kapitału zakładowego) wraz ze wskazaniem, czy wzywający działa w imieniu własnym, czy jako pełnomocnik wierzyciela,
- pełne oznaczenie podmiotu wzywanego do zapłaty,
- kwoty zadłużenia oraz stosunku prawnego, z którego zadłużenie wynika,
- termin, do którego zapłata winna być dokonana,
- informację, gdzie i w jaki sposób można dokonać spłaty (określony rachunek bankowy, oznaczona kasa),
- podpis osoby wysyłającej wezwanie, najlepiej ze wskazaniem jej stanowiska lub funkcji oraz telefonu kontaktowego.
Prawidłowo napisane i wysłane wezwanie do zapłaty będzie miało duże znaczenie także potem, przed sądem. Zgodnie bowiem z art. 47912 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu gospodarczym powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania i oświadczenia co do stanowiska pozwanego w tym przedmiocie oraz informację lub odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.
Sąd może obciążyć kosztami procesu w całości lub w części stronę, która przez zaniechanie tych czynności przyczyniła się do zbędnego wytoczenia sprawy lub do wadliwego określenia jej zakresu, art. 47912 par. 4 k.p.c. (niekiedy dłużnik dobrowolnie zapłaciłby zaległe kwoty, gdyby wcześniej otrzymał prawidłowe wezwanie).
Ponadto wezwanie dłużnika do zapłaty konieczne jest, gdy termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania (art. 455 kodeksu cywilnego).
Dość skutecznym sposobem skłonienia dłużnika do zapłaty jest wysłanie mu wraz z wezwaniem gotowego pozwu (który nie został jeszcze złożony w sądzie), podpisanego przez prawnika. To z całą pewnością przekona go to, że groźba skierowania sprawy na drogę sądową za chwilę może być zrealizowana.
W wezwaniach do zapłaty z całą pewnością należy jednak unikać bezprawnych gróźb lub innych ostrzeżeń, które mogłyby być uznane za naruszenie prawa, ponieważ można się w ten sposób narazić na odpowiedzialność karną.
Jeżeli dłużnik nie zareaguje na monity telefoniczne ani pisemne, można zastosować jeden z sześciu wariantów postępowania.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK