| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak odzyskać dług

Jak odzyskać dług

O tym, że nie jest łatwo odzyskać dług od niesolidnego kontrahenta, wie każdy przedsiębiorca. Żeby jednak skutecznie dochodzić należności, nie zawsze trzeba kierować sprawę do sądu. Czasem inne rozwiązania dopuszczone przez prawo mogą okazać się skuteczniejsze.

O wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można występować wtedy, kiedy na potwierdzenie zasadności dochodzonego roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych przedsiębiorca ma:
- dokumenty urzędowe,
- zaakceptowany przez dłużnika rachunek,
- wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu,
- zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty, zwrócone przez bank i niezapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Nakaz zapłaty wydawany jest także przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie budzi wątpliwości. Jeżeli roszczenia dochodzi bank, to możliwe jest wszczęcie postępowania nakazowego na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych.
Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych określonych w ustawie z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. nr 139, poz. 1323 ze zm.). Wydając nakaz zapłaty, sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty. Jeśli pozwany nie wniesie w terminie zarzutów, wydany nakaz ma skutki prawomocnego wyroku.
Należy pamiętać, że nakaz zapłaty wywołuje skutki prawne także przed jego uprawomocnieniem. Z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Zabezpieczenie ma na celu zapewnienie skuteczności orzeczenia. Powód wnosząc o jego dokonanie, jest obowiązany wskazać sposób tego zabezpieczenia, z tym że sąd na wniosek pozwanego może ograniczyć zabezpieczenie według swego uznania.
Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd może jednak na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.
Postępowanie nakazowe należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. W sprawach gospodarczych kończących się wydaniem nakazu zapłaty większość pozwów rozpatrują sądy rejonowe. Dopiero gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 100 tys. zł właściwy jest sąd okręgowy. Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie. Rozpoznanie sprawy następuje na posiedzeniu niejawnym.
Od pozwu w postępowaniu nakazowym pobiera się czwartą część opłaty, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Nie może ona jednak być niższa niż 30 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK