| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak odzyskać dług

Jak odzyskać dług

O tym, że nie jest łatwo odzyskać dług od niesolidnego kontrahenta, wie każdy przedsiębiorca. Żeby jednak skutecznie dochodzić należności, nie zawsze trzeba kierować sprawę do sądu. Czasem inne rozwiązania dopuszczone przez prawo mogą okazać się skuteczniejsze.

Jeżeli dłużnik zamiast należycie wykonywać swoje obowiązki, tzn. spłacać zaciągnięte długi, stara się utrudnić skierowaną przeciwko niemu egzekucję i niejako ukrywa swój majątek przed wierzycielami (np. przepisuje go na osoby trzecie), można skorzystać ze skargi pauliańskiej. Ma ona na celu ochronę wierzycieli przed skutkami działań dłużnika, które zmierzają do uniemożliwienia zaspokojenia roszczeń.
Jest to powództwo chroniące wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika (art. 527-534 k.c.). Pokrzywdzony wierzyciel może żądać uznania czynności prawnej dokonanej przez dłużnika za bezskuteczną w stosunku do niego. Spełnienie przewidzianych przepisami przesłanek ma gwarantować wierzycielowi zaspokojenie jego interesu.
Skarga pauliańska ma zastosowanie, gdy: dłużnik pozbywa się swojego majątku, by wierzyciele nie mogli się z niego zaspokoić, bądź przez swoje zachowanie doprowadza do tego, że jego majątek nie zwiększa się lub ulega zmniejszeniu (np. zwalnia osobę trzecią z długu).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 527 k.c.) uprawnionym ze skargi pauliańskiej jest każdy z wierzycieli dłużnika. Mogą oni wystąpić ze wspólnym powództwem lub samodzielnie. Legitymacja czynna przysługuje również tzw. przyszłym wierzycielom, gdy dłużnik zmniejszał swoją wypłacalność w celu pokrzywdzenia osób, które później stały się jego wierzycielami.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK