| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny

Dokumenty wysłane przez internet mogą wywoływać takie same skutki prawne jak dokumenty sporządzone w zwykłej formie pisemnej, opatrzone własnoręcznym podpisem. Jest to możliwe dzięki podpisowi elektronicznemu.

Certyfikat
 
Samo złożenie pod dokumentem elektronicznego podpisu nie gwarantuje pewności, kto jest rzeczywistym autorem oświadczenia woli. Dlatego stworzono certyfikat.
Zgodnie z definicją ustawową jest to elektroniczne zaświadczenie, za pomocą którego dane służące do weryfikacji podpisu elektronicznego są przyporządkowane do osoby składającej podpis elektroniczny i które umożliwiają identyfikację tej osoby. Certyfikat ma więc zapewniać, że oświadczenie zostało złożone przez konkretną osobę, której tożsamość można potwierdzić. Jest więc pewnego rodzaju dowodem tożsamości. Wydawany jest osobie fizycznej działającej w imieniu własnym lub innej osoby czy instytucji.
Ustawodawca wyróżnia dwa rodzaje certyfikatów: krajowe i zagraniczne. Certyfikaty krajowe dzielą się na zwykłe i kwalifikowane.
DWA CERTYFIKATY
Certyfikat zwykły - w większości przypadków można uzyskać przez internet, wypełniając odpowiedni formularz.
Certyfikat kwalifikowany - wydany jest przez kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym.
Certyfikat kwalifikowany powinien zawierać następujące oznaczenia (art. 20 ust. 1 ustawy):
1) numer certyfikatu,
2) wskazanie, że certyfikat został wydany jako kwalifikowany do stosowania zgodnie z polityką certyfikacji,
3) określenie podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne wydającego certyfikat i państwa, w którym ma on siedzibę, oraz numer pozycji w rejestrze kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne,
4) imię i nazwisko lub pseudonim osoby składającej podpis elektroniczny (użycie pseudonimu musi być wyraźnie zaznaczone),
5) dane służące do weryfikacji podpisu,
6) oznaczenie początku i końca okresu ważności certyfikatu,
7) poświadczenie elektroniczne podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne, wydającego dany certyfikat,
8) ograniczenia zakresu ważności certyfikatu, jeżeli przewiduje to określona polityka certyfikacji,
9) ograniczenie najwyższej wartości granicznej transakcji, w której certyfikat może być wykorzystywany, jeżeli przewiduje to polityka certyfikacji lub umowa.
Oprócz tych danych, na wniosek osoby składającej podpis na certyfikacie może się znaleźć wskazanie, czy osoba ta działa we własnym imieniu, czy jako przedstawiciel innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, czy w charakterze członka organu osoby prawnej, albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, albo jako organ władzy publicznej.
Certyfikat ten musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym jego wystawcy. Poza certyfikatem ustawodawca wyróżnił także zaświadczenie certyfikacyjne i poświadczenie certyfikacyjne.
ZAŚWIADCZENIA I POŚWIADCZENIA
Zaświadczenie certyfikacyjne to elektroniczne zaświadczenie, za pomocą którego dane służące weryfikacji elektronicznego poświadczenia są przyporządkowane do podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne lub do organu, który umożliwia identyfikację tego podmiotu lub organu.
Poświadczenie certyfikacyjne to dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, umożliwiają identyfikację podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne lub identyfikują organ wydający zaświadczenia certyfikacyjne. Jednocześnie:
a) poświadczenia powinny być sporządzane za pomocą podlegających wyłącznej kontroli podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne lub organu wydającego zaświadczenie certyfikacyjne bezpiecznych urządzeń służących do składania podpisu elektronicznego i danych służących do składania poświadczenia elektronicznego,
b) jakakolwiek zmiana danych poświadczonych jest rozpoznawalna.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK