| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2007 r., nałożyły dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niektórych branżach - np. w dziedzinie recyklingu starych samochodów. Firmy uzyskały też nowe prawa - m.in. dostęp przez internet do niektórych danych swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na początku jednak niewiele podmiotów będzie z niego korzystało, ponieważ małe i średnie firmy najczęściej nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nie została uregulowana ważna dla przedsiębiorców kwestia - tzw. jednego okienka do rejestracji.

Czynsze

 

Przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą we własnych mieszkaniach, dotyczy nowela z 15 grudnia 2006 r. ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego.
Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady ustalania wysokości czynszu. Wiąże się z tym uporządkowanie przez ustawodawcę niektórych określeń. Na przykład za wydatki związane z utrzymaniem lokalu należy rozumieć koszty zarządzania i ubezpieczenia nieruchomości, konserwacji, remontów, a także utrzymania wind, anteny zbiorczej, zieleni, domofonu oraz pomieszczeń wspólnego użytkowania. Oprócz tego do wydatków należy zaliczyć opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu i podatek od nieruchomości. Wydatki przypadające na poszczególnych lokatorów będą ustalane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokalu w stosunku do powierzchni użytkowej wszystkich lokali w budynku.
Wprowadzono zasadę, że podwyżka czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, która w skali roku przekroczy 3 proc. wartości odtworzeniowej, może mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach. Wówczas jednak lokator mógłby zażądać na piśmie od właściciela, by w ciągu 14 dni podał przyczynę podwyżki oraz przedstawił jej kalkulację. Gdyby w tym terminie właściciel nie wywiązał się z obowiązku, jego propozycja podwyżki nie będzie ważna. Z kolei właściciel został upoważniony do tego, by podwyższając czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu, mógł ustalić zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż 1,5 proc. nakładów, jakie poniósł na budowę lub zakup lokalu, lub 10 proc. nakładów na trwałe ulepszenie lokalu, co zwiększyłoby jego wartość użytkową. Na tych zasadach podwyższałby czynsz aż do pełnego zwrotu poniesionych nakładów. Podwyższając czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu, właściciel mógłby też ustalić godziwy zysk.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 15 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (nieopublikowana w Dzienniku Ustaw do chwili zamknięcia tego numeru Tygodnika Prawa Gospodarczego).

 

Dodatki mieszkaniowe

 

Od 1 stycznia 2007 r. na nowych zasadach wyliczany będzie dochód brany pod uwagę przy nabywaniu prawa do dodatku mieszkaniowego.
Przy ustalaniu wysokości dodatku mieszkaniowego należy uwzględniać wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania i składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Nie będzie się odliczać tych kosztów, gdyby wcześniej zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Przy obliczaniu wysokości dochodu nie będzie się uwzględniać świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych, świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego, który już otrzymuje rodzina ubiegająca się ponownie na kolejny okres o dodatek mieszkaniowy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. nr 208, poz. 1535).

 

Koszty sądowe

 

14 grudnia 2006 r. Sejm znowelizował ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Do tej pory nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zacznie obowiązywać po miesiącu od opublikowania.
Nowe przepisy są korzystne przede wszystkim dla przedsiębiorców, ponieważ zapłacą mniej za niektóre wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego. Zamiast np. 1000 zł od wniosku o zarejestrowanie spółki osobowej w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, będzie pobierane 750 zł. Z 1000 zł na 250 zł została obniżona opłata od wniosku o zarejestrowanie w KRS w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Organizacje pożytku publicznego nie będą wnosiły opłat w sprawach dotyczących realizacji zleconego zadania publicznego. Wcześniej zwolnienie od nich zależało tylko od uznania sądu.
Trzydziestozłotowej opłaty podstawowej nie będzie wnosiła strona zwolniona od kosztów, która do tej pory uiszczała ją od wnoszonych przez siebie pism, np. od pozwu, apelacji, skargi kasacyjnej, sprzeciwu od wyroku zaocznego, zarzutów od nakazu zapłaty, interwencji głównej i ubocznej oraz od wniosków.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 14 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (nieopublikowana w Dzienniku Ustaw do chwili zamknięcia tego numeru Tygodnika Prawa Gospodarczego).Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Gazeta Prawna Nr 1/2007 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2007-01-02

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK