| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2007 r., nałożyły dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niektórych branżach - np. w dziedzinie recyklingu starych samochodów. Firmy uzyskały też nowe prawa - m.in. dostęp przez internet do niektórych danych swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na początku jednak niewiele podmiotów będzie z niego korzystało, ponieważ małe i średnie firmy najczęściej nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nie została uregulowana ważna dla przedsiębiorców kwestia - tzw. jednego okienka do rejestracji.

Elektroniczny katalog dokumentów spółek handlowych w KRS

 

1 stycznia 2007 r. KRS rozpoczął prowadzenie katalogu dokumentów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych, komandytowo-akcyjnych i europejskich. Katalog w systemie informatycznym umożliwi przedsiębiorcom przeglądanie akt w internecie.
Zostały w nim umieszczone akty założycielskie, umowy i statuty, jeżeli są oddzielnymi aktami. Jeżeli były zmieniane, w katalogu zostały zamieszczone również uchwały podjęte w sprawie zmiany oraz teksty jednolite tych dokumentów. Katalog obejmuje uchwały o zmianie wysokości kapitału zakładowego, o ile nie wymagały zmiany umowy lub statutu, uchwały o powołaniu i odwołaniu członków organów spółek oraz sprawozdania finansowe spółek: roczne i skonsolidowane roczne grup kapitałowych. Oprócz nich znajdują się w katalogu odpisy uchwał o zatwierdzeniu rocznych sprawozdań finansowych i o podziale zysku lub pokryciu straty, a także dokumenty pochodzące od biegłych rewidentów.
Dokumenty, które do tej pory przedsiębiorcy złożyli w formie papierowej - nim zostaną przekazane do katalogu - będą przetwarzane na formę elektroniczną. Z ich treścią przedsiębiorca może się zapoznać korzystając z internetu.
Poświadczone kopie dokumentów złożonych w katalogu każdy otrzyma drogą elektroniczną. Nie będzie to możliwe jedynie wobec dokumentów złożonych do katalogu przed 1 stycznia 2007 r., jeżeli między złożeniem a wnioskiem o udostępnienie upłynęło 10 lat. W formie elektronicznej przedsiębiorcy otrzymają też odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje.
Dokumenty te wydaje Centralna Informacja drogą elektroniczną oraz w formie papierowej. Moc dokumentów urzędowych odpisy, wyciągi i zaświadczenia będą miały tylko wtedy, gdy zostaną wydane w formie papierowej.
Przedsiębiorcy, którzy wnioski do KRS składają drogą elektroniczną, powinni opatrzyć je bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Gdyby dotknięty brakami wniosek został zwrócony, to można ponownie go złożyć w ciągu 7 dni od doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli tym razem pismo nie będzie dotknięte brakami, to wywoła ono skutek od daty pierwotnego wniesienia. Gdyby natomiast sąd znów wniosek zwrócił, składany po raz trzeci nie będzie wywoływał skutków od pierwotnej daty. Wyjątek miałby miejsce wówczas, gdyby sąd zwrócił pismo na skutek braków, które wcześniej nie zostały wskazane.
Od 1 stycznia 2007 r. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, komandytowo-akcyjne oraz europejskie mogą ogłaszać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w jakimkolwiek języku urzędowym Unii Europejskiej informacje o wpisach do KRS. Ogłoszenie to jest dobrowolne i powinno obejmować również tłumaczenie tej informacji na polski, poświadczone przez tłumacza przysięgłego. Spółki te mogą również złożyć do akt rejestrowych dokumenty sporządzone w jakimkolwiek języku urzędowym Unii Europejskiej z tłumaczeniem na język polski poświadczonym przez tłumacza przysięgłego. Chodzi o: akty założycielskie, umowy, statuty i ich teksty jednolite, uchwały o zmianie wysokości kapitału zakładowego, o powołaniu i odwołaniu członków organów spółek oraz roczne sprawozdania finansowe.
Jednocześnie dokumenty te spółki mogą dobrowolnie ogłaszać w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski B.
Gdyby wystąpiły różnice między wpisem ogłoszonym w języku polskim a dobrowolnie ogłoszonymi informacjami w innym języku - urzędowym Unii Europejskiej, wówczas osoby trzecie mogą powoływać się na treść dobrowolnych ogłoszeń. Spółka może jedynie udowadniać, że osoba ta wiedziała o treści ogłoszenia w języku polskim.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 208, poz. 1540).

 

Pisma i zamówienia spółki komandytowo-akcyjnej

 

Od 1 stycznia 2007 r. pisma i zamówienia handlowe, które spółka komandytowo-akcyjna składa w formie papierowej i elektronicznej, powinny określać wymienione w kodeksie spółek handlowych dane.
Są to:
- firma spółki, jej siedziba i adres,
- oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki, oraz numer, pod którym została wpisana do rejestru,
- NIP,
- wysokość kapitału zakładowego oraz kapitału wpłaconego.
Spółka powinna również podać te informacje na swoich stronach internetowych.
Podobne informacje powinny zawierać pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę akcyjną oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (bez względu na to, czy spółki te mają siedzibę w Polsce czy za granicą) - i to zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, oraz podawane na stronach internetowych spółki. Jedynie spółka z o.o. podaje tylko wysokość kapitału zakładowego.
Jeżeli pisma, zamówienia handlowe lub informacje nie będą zawierały tych danych, członkom zarządu spółki grozi kara grzywny do 10 tys. zł.
Podstawa prawna:
- Nowela kodeksu spółek handlowych wprowadzona ustawą z 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 208, poz. 1540).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK