| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2007 r., nałożyły dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niektórych branżach - np. w dziedzinie recyklingu starych samochodów. Firmy uzyskały też nowe prawa - m.in. dostęp przez internet do niektórych danych swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na początku jednak niewiele podmiotów będzie z niego korzystało, ponieważ małe i średnie firmy najczęściej nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nie została uregulowana ważna dla przedsiębiorców kwestia - tzw. jednego okienka do rejestracji.

Ewidencję działalności gospodarczej nadal prowadzą gminy

 

Po 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi będą nadal rejestrowali rozpoczęcie działalności gospodarczej w gminach właściwych dla ich miejsca zamieszkania. Za takie miejsce uważana jest miejscowość, w której przedsiębiorca przebywa z zamiarem stałego pobytu. Wnioski o wpis przedsiębiorcy będą nadal składać w formie papierowej, nie elektronicznej.
Aby uaktualnić numer NIP, powinni dopełnić formalności w urzędzie skarbowym. Natomiast wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej na formularzu RG-1 muszą złożyć w urzędzie statystycznym. Na ich wniosek w załatwieniu formalności w urzędzie statystycznym oraz w urzędzie skarbowym może pośredniczyć gmina.
Nadal przedsiębiorca sam musi dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem się w charakterze płatnika składek do ZUS oraz ze zgłoszeniem się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Z uproszczonej procedury rejestrowania w jednym okienku przedsiębiorcy będą mogli korzystać dopiero od 1 października 2008 r. Polegać będzie ona na tym, że rozpoczynający działalność gospodarczą przedsiębiorca mógłby załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją, zgłoszeniem się do ZUS, uaktualnieniem NIP oraz uzyskaniem numeru REGON, wpisując się do ewidencji działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2007 r. nie wejdą w życie przepisy art. 23-45 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), które przewidywały tę możliwość. Aż do 1 października 2008 r. będą nadal obowiązywały art. 7-7i ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), mimo że miały utracić moc 31 grudnia 2006 r. Od 1 stycznia 2007 r. nie rozpoczęła też działalności Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej z oddziałami przy organach ewidencyjnych, która miała być prowadzona w systemie informatycznym.
Od nowego roku przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mają obowiązek posługiwania się NIP w obrocie prawnym i gospodarczym oraz umieszczania go w oświadczeniach pisemnych kierowanych w związku z prowadzoną działalnością do oznaczonych osób i organów. Obowiązek nakłada na nich art. 16 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), który zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.
Jedynie gdy przepisy szczególne nakładają na przedsiębiorcę obowiązek posługiwania się innym numerem rejestracyjnym, np. REGON, to w obrocie gospodarczym i prawnym będzie musiał się nim posługiwać.
Przepisy nowelizujące przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej nie zmieniły też przewidzianego wcześniej terminu 1 stycznia 2007 r. dla wejścia w życie zmian w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.). Od nowego roku podmioty wpisane do KRS będą musiały umieszczać w związanych z prowadzoną działalnością oświadczeniach pisemnych skierowanych do oznaczonych osób i organów: swoją nazwę lub firmę, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, siedzibę i adres oraz numer NIP.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 225, poz. 1636)

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK