| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2007 r., nałożyły dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niektórych branżach - np. w dziedzinie recyklingu starych samochodów. Firmy uzyskały też nowe prawa - m.in. dostęp przez internet do niektórych danych swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na początku jednak niewiele podmiotów będzie z niego korzystało, ponieważ małe i średnie firmy najczęściej nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nie została uregulowana ważna dla przedsiębiorców kwestia - tzw. jednego okienka do rejestracji.

Specjalne podpisy elektroniczne są uzależnione od wartości transakcji. Fragmenty programów komputerowych wykorzystane do zastosowania podpisu elektronicznego udostępniane są przez centra dystrybucji posiadające certyfikaty bezpieczeństwa. W zależności od wartości umowy przydzielana jest stronie odpowiednia kategoria podpisu.
Dystrybucją kluczy również zajmują się główne portale internetowe, m.in. Onet. Klucze wykorzystywane w działalności bankowej, przy czynnościach związanych z wykonywaniem czynności podatkowych, a także w korespondencji z ZUS i w związku ze składaniem w formie elektronicznej deklaracji dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Do tej pory, mimo wejścia w życie ustawy o podpisie elektronicznym, nie można go było stosować w praktyce, ponieważ nie zostały wydane rozporządzenia, które regulowałyby sprawę klucza publicznego wykorzystywanego przy podpisie. Brak przepisów wykonawczych opóźnił też wejście w życie dyrektyw europejskich związanych z infrastrukturą klucza publicznego.
Od 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski do sądu rejestrowego przez internet, posługując się przy tym podpisem elektronicznym. W najbliższej przyszłości będzie też wolno przesyłać w taki sposób pozwy i inne pisma procesowe do sądów.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK