| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2007 r., nałożyły dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niektórych branżach - np. w dziedzinie recyklingu starych samochodów. Firmy uzyskały też nowe prawa - m.in. dostęp przez internet do niektórych danych swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na początku jednak niewiele podmiotów będzie z niego korzystało, ponieważ małe i średnie firmy najczęściej nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nie została uregulowana ważna dla przedsiębiorców kwestia - tzw. jednego okienka do rejestracji.

Specjalne podpisy elektroniczne są uzależnione od wartości transakcji. Fragmenty programów komputerowych wykorzystane do zastosowania podpisu elektronicznego udostępniane są przez centra dystrybucji posiadające certyfikaty bezpieczeństwa. W zależności od wartości umowy przydzielana jest stronie odpowiednia kategoria podpisu.
Dystrybucją kluczy również zajmują się główne portale internetowe, m.in. Onet. Klucze wykorzystywane w działalności bankowej, przy czynnościach związanych z wykonywaniem czynności podatkowych, a także w korespondencji z ZUS i w związku ze składaniem w formie elektronicznej deklaracji dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Do tej pory, mimo wejścia w życie ustawy o podpisie elektronicznym, nie można go było stosować w praktyce, ponieważ nie zostały wydane rozporządzenia, które regulowałyby sprawę klucza publicznego wykorzystywanego przy podpisie. Brak przepisów wykonawczych opóźnił też wejście w życie dyrektyw europejskich związanych z infrastrukturą klucza publicznego.
Od 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski do sądu rejestrowego przez internet, posługując się przy tym podpisem elektronicznym. W najbliższej przyszłości będzie też wolno przesyłać w taki sposób pozwy i inne pisma procesowe do sądów.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK