| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2007 r., nałożyły dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niektórych branżach - np. w dziedzinie recyklingu starych samochodów. Firmy uzyskały też nowe prawa - m.in. dostęp przez internet do niektórych danych swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na początku jednak niewiele podmiotów będzie z niego korzystało, ponieważ małe i średnie firmy najczęściej nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nie została uregulowana ważna dla przedsiębiorców kwestia - tzw. jednego okienka do rejestracji.

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną przewiduje formy kwalifikowane, które wymagają zwrotnego potwierdzenia, że dana czynność prawna została dokonana. Na przykład: dwie strony chcą zawrzeć kontrakt za pośrednictwem internetu, ale bez konieczności zachowania formy pisemnej z potwierdzonymi podpisami. Jedna strona wysyła oświadczenie. Odbiorca, czyli druga strona, musi zwrotnie potwierdzić, że otrzymał określonej treści wiadomość oraz że akceptuje jej warunki.
Potwierdzenia w formie podpisu elektronicznego wymagają czynności dokonane z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji związanych z udostępnianiem różnych rodzajów podpisu elektronicznego. Podpis taki jest wówczas równoznaczny z formą pisemną.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK