| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skorzystać z usług biura informacji gospodarczej

Jak skorzystać z usług biura informacji gospodarczej

Przedsiębiorca może przekazywać do biura informacje gospodarcze, określone dane w celu ich ujawnienia, jeżeli zawarł z takim biurem umowę o udostępnianie tych informacji. Przedsiębiorca może w każdym momencie przekazać do biura informację gospodarczą dotyczącą posłużenia się wobec niego podrobionym lub cudzym dokumentem.

Tak. Biura informacji gospodarczej podlegają nadzorowi ministra gospodarki w zakresie zgodności wykonywanej działalności z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej i regulaminem ich działania. Nadzór ministra nie obejmuje kontroli prawidłowości przetwarzania danych osobowych przez biuro. Kontrole, o której mowa, przeprowadza osoba upoważniona przez ministra gospodarki. Kontrolujący jest uprawniony m.in. do: swobodnego wstępu do obiektów i pomieszczeń biura; wglądu do wszelkich dokumentów lub innych nośników informacji związanych z działalnością biura i innych materiałów dowodowych, żądania od osoby kierującej biurem i innych pracowników ustnych lub pisemnych wyjaśnień oraz korzystania z pomocy biegłych i specjalistów.

Osoba kierująca biurem lub inny pracownik biura może odmówić udzielenia kontrolującemu wyjaśnień jedynie w przypadkach, gdy wyjaśnienia mogą dotyczyć faktów lub okoliczności, których ujawnienie mogłoby narazić ich na odpowiedzialność karną bądź majątkową, a także ich małżonka lub osobę pozostającą z nim faktycznie we wspólnym pożyciu, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia bądź osoby związane z nim z tytułu przysposobienia, opieki bądź kurateli.
Wyniki przeprowadzonej kontroli przedstawia się w protokole kontroli. Protokół kontroli podpisują kontrolujący i osoba kierująca biurem.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK