| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skorzystać z usług biura informacji gospodarczej

Jak skorzystać z usług biura informacji gospodarczej

Przedsiębiorca może przekazywać do biura informacje gospodarcze, określone dane w celu ich ujawnienia, jeżeli zawarł z takim biurem umowę o udostępnianie tych informacji. Przedsiębiorca może w każdym momencie przekazać do biura informację gospodarczą dotyczącą posłużenia się wobec niego podrobionym lub cudzym dokumentem.

Tak. Biura informacji gospodarczej podlegają nadzorowi ministra gospodarki w zakresie zgodności wykonywanej działalności z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej i regulaminem ich działania. Nadzór ministra nie obejmuje kontroli prawidłowości przetwarzania danych osobowych przez biuro. Kontrole, o której mowa, przeprowadza osoba upoważniona przez ministra gospodarki. Kontrolujący jest uprawniony m.in. do: swobodnego wstępu do obiektów i pomieszczeń biura; wglądu do wszelkich dokumentów lub innych nośników informacji związanych z działalnością biura i innych materiałów dowodowych, żądania od osoby kierującej biurem i innych pracowników ustnych lub pisemnych wyjaśnień oraz korzystania z pomocy biegłych i specjalistów.

Osoba kierująca biurem lub inny pracownik biura może odmówić udzielenia kontrolującemu wyjaśnień jedynie w przypadkach, gdy wyjaśnienia mogą dotyczyć faktów lub okoliczności, których ujawnienie mogłoby narazić ich na odpowiedzialność karną bądź majątkową, a także ich małżonka lub osobę pozostającą z nim faktycznie we wspólnym pożyciu, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia bądź osoby związane z nim z tytułu przysposobienia, opieki bądź kurateli.
Wyniki przeprowadzonej kontroli przedstawia się w protokole kontroli. Protokół kontroli podpisują kontrolujący i osoba kierująca biurem.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK