| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skorzystać z usług biura informacji gospodarczej

Jak skorzystać z usług biura informacji gospodarczej

Przedsiębiorca może przekazywać do biura informacje gospodarcze, określone dane w celu ich ujawnienia, jeżeli zawarł z takim biurem umowę o udostępnianie tych informacji. Przedsiębiorca może w każdym momencie przekazać do biura informację gospodarczą dotyczącą posłużenia się wobec niego podrobionym lub cudzym dokumentem.

Tak. Biuro informacji gospodarczej może zostać utworzone wyłącznie w formie spółki akcyjnej, o kapitale zakładowym nie mniejszym niż 4 000 000 złotych. Akcje biura powinny być akcjami imiennymi. Nie jest dopuszczalna zamiana akcji imiennych na akcje na okaziciela.

Akcje biura, których łączna wartość nominalna nie przekracza kwoty 4 mln zł, mogą być obejmowane wyłącznie za wkłady pieniężne i są opłacone w całości przed zarejestrowaniem biura.
W skład organów biura nie mogą wchodzić osoby karane za przestępstwa popełnione z winy umyślnej. Zarząd biura musi uchwalić regulamin zarządzania danymi, określający szczegółowe zasady: przekazywania informacji gospodarczych do biura; zabezpieczenia informacji, z uwzględnieniem przepisów o ochronie danych osobowych; usuwania i ujawniania informacji; prowadzenia rejestru zapytań oraz aktualizacji informacji gospodarczych. Regulamin podlega zatwierdzeniu w drodze decyzji wydawanej przez ministra gospodarki, po zasięgnięciu opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Minister gospodarki odmawia, w drodze decyzji, zatwierdzenia regulaminu, jeżeli zawiera on postanowienia sprzeczne z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej. Zatwierdzony regulamin ogłasza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Biuro nie może podjąć działalności gospodarczej przed zatwierdzeniem regulaminu.
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »