| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Legalizacja dokumentów

Legalizacja dokumentów

Przedsiębiorcy coraz częściej posługują się zagranicznymi dokumentami – zarówno urzędowymi, zawierającymi decyzje administracyjne, orzeczenia sądowe czy akty notarialne, jak i prywatnymi, np. umowami cywilnymi – które zostały poświadczone urzędowo lub przez osobę zaufania publicznego. Znakomita część tych dokumentów powinna zostać wcześniej poddana procedurze legalizacyjnej, poświadczającej ich autentyczność. W przeciwnym razie mogą stać się bezużyteczne. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, żeby uwierzytelnić zagraniczny dokument.

Co poświadcza klauzula
 
Klauzula legalizacyjna odnosi się do tzw. autentyczności formalnej dokumentu zagranicznego. Rozumieć przez to należy, że dokonana przez konsula legalizacja poświadcza, że dokument został sporządzony w formie wymaganej przez system prawny jego pochodzenia lub został wystawiony przez organ właściwie umocowany przez ten system prawny do jego wystawiania, a także uznanie złożonych na nim podpisów i pieczęci za prawdziwe (niefałszywe). Oznacza to, że przedmiotem czynności legalizacyjnych nie będzie poświadczenie zgodności dokumentu zagranicznego z prawem materialnym państwa, w którym został wystawiony. Przykładowo więc konsul nie jest zobowiązany do analizy dokumentu pod kątem skuteczności czy zgodności z prawem danego państwa umowy sprzedaży, która została w nim stwierdzona.
Klauzula legislacyjna przesądza więc tylko o tym, że dany dokument urzędowy, wytworzony na podstawie obcego porządku prawnego, należy traktować na równi z polskim dokumentem urzędowym.
LEGALIZACJA KLAUZULI UWIERZYTELNIAJĄCEJ
Poza zakresem klauzul legalizacyjnych znajdują się dokumenty prywatne. Moc dowodową dokumentu prywatnego określają przepisy państwa przyjmującego. W polskim porządku prawnym ustawodawca nie rozróżnia zagranicznych i krajowych dokumentów prywatnych, nadając im jednakową moc dowodową. Legalizacji może jednak podlegać dokument uwierzytelniający zagraniczny dokument prywatny przez odpowiedni organ państwa jego pochodzenia. Legalizacji nie podlega więc sam dokument prywatny, lecz klauzula uwierzytelniająca, którą należy traktować jako odrębny dokument posiadający status dokumentu urzędowego.
W wypadku legalizacji dokumentu uwierzytelniającego zagraniczny dokument prywatny przez odpowiedni organ państwa jego pochodzenia nie chodzi o sam dokument prywatny. Czynności podjęte przez konsula polegają na ustaleniu, czy uwierzytelnienia dokonał organ do tego uprawniony przez prawo państwa pochodzenia dokumentu, a także, czy uwierzytelnienie jest dokonane zgodnie z tym prawem, oraz czy podpisy i pieczęcie na klauzuli uwierzytelniającej nie są fałszywe.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK