| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Legalizacja dokumentów

Legalizacja dokumentów

Przedsiębiorcy coraz częściej posługują się zagranicznymi dokumentami – zarówno urzędowymi, zawierającymi decyzje administracyjne, orzeczenia sądowe czy akty notarialne, jak i prywatnymi, np. umowami cywilnymi – które zostały poświadczone urzędowo lub przez osobę zaufania publicznego. Znakomita część tych dokumentów powinna zostać wcześniej poddana procedurze legalizacyjnej, poświadczającej ich autentyczność. W przeciwnym razie mogą stać się bezużyteczne. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, żeby uwierzytelnić zagraniczny dokument.

Źródło praw
 
Znaczenie legalizacji dokumentów zagranicznych bierze się stąd, że zwykle są one źródłem praw podmiotowych posiadacza lub potwierdzają dokonanie jakiejś czynności prawnej, z której wywodzi się roszczenie. Często dokument poświadcza status osobowy lub kwalifikacje, które trzeba wykazać przed organami państwa obcego. Organy państwa, a tym bardziej podmioty prywatne, którym coraz częściej przedkładane są zagraniczne dokumenty, nie mają możliwości samodzielnego dokonywania rzetelnej weryfikacji ich autentyczności. Stąd konieczność posłużenia się procedurą legalizacyjną, dzięki której obcy dokument zostaje uznany za dopuszczalny w danym porządku prawnym. Stopień skomplikowania procedur powodujących dopuszczenie dokumentu zagranicznego do użytku w innym państwie zasadniczo zależy od systemu prawa, w którym dokument będzie wykorzystywany, stosunków dyplomatycznych między państwem pochodzenia dokumentu a państwem jego przeznaczenia, a także od jego treści i charakteru prawnego.
Legalizacja dokumentów zagranicznych przeznaczonych do użytku na terenie RP poddana została ogólnej regule wyrażonej w art. 1138 k.p.c., zgodnie z którą zagraniczne dokumenty urzędowe z mocy samego prawa mają moc dowodową równą krajowym dokumentom urzędowym.
Zasada ta nie obejmuje tylko zagranicznych dokumentów urzędowych, które
• dotyczą przeniesienia własności nieruchomości położonej w Polsce lub tych, które:
• wywołują wątpliwości co do ich autentyczności.
Reguła ta oznacza, że nie ma konieczności legalizacji zagranicznego dokumentu urzędowego, by można go było używać w polskim systemie prawa, chyba że spełnia on jedną z dwóch wymienionych przesłanek. Zostały one wyartykułowane na tyle wyraźnie, że należy podać w wątpliwość praktykę żądania uwierzytelniania dokumentów urzędowych, które nie dotyczą przeniesienia własności nieruchomości położonej w Polsce ani nie wywołują wątpliwości co do autentyczności.
Reguła umiejscowiona w kodeksie postępowania cywilnego przenosi się na używanie urzędowych dokumentów zagranicznych w całym polskim porządku prawnym.
W przypadku jednak posłużenia się dokumentem dotyczącym polskiej nieruchomości lub wątpliwym konieczne jest jego zalegalizowanie przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny. Przedstawiciel dyplomatyczny będzie właściwy dla dokumentów z państwa, w którym jest akredytowany. Właściwość konsula określa okręg konsularny, który nie zawsze pokrywa się z terytorium państwa przyjmującego (art. 7 ust. 1 ustawy o funkcjach konsulów RP). Dokonanie przez konsula RP legalizacji dokumentu zagranicznego poza właściwym okręgiem konsularnym uzależnione jest od decyzji ministra właściwego do spraw zagranicznych oraz od zgody państwa przyjmującego (art. 7 ust. 2 ustawy o funkcjach konsulów RP).
 
Podważanie legalizacji
 
Legalizacja dokumentu nie przesądza jeszcze o jego autentyczności. Wciąż bowiem można podważać prawdziwość klauzuli legalizacyjnej. I dopóki klauzula nie zostanie podważona, dopóty wykorzystywanie dokumentu zagranicznego w polskim porządku nie będzie wymagało od krajowych organów badania jego autentyczności.
KWESTIONOWANIE KLAUZULI
Możliwość kwestionowania klauzuli legalizacyjnej wynika z faktu, że traktuje się ją jako dokument urzędowy, odrębny od dokumentu, którego dotyczy. Dokonuje się tego na takich samych zasadach, jak podważanie krajowych dokumentów urzędowych, a co za tym idzie – to strona zaprzeczająca zobowiązana jest wykazać nieautentyczność klauzuli legalizującej (art. 252 k.p.c.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK